poniedziałek, 14 lipca 2014

"Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach".

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:49
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328103566
Ilość stron:80
ocena: 5/6

Czasy się zmieniają. Rośnie zagrożenie nowymi konfliktami zbrojnymi. Poukładany porządek geopolityczny coraz bardziej chwieje się u podstaw swoich założeń. 


W takiej sytuacji pojawia się pytanie o poziom polskiego patriotyzmu. O sposoby jego kształtowania u dzieci i młodzieży, by w razie konieczności bronili granic Polski i  nie wahali się  stanąć w słusznej sprawie.

A, że wiadomo, że dzieci i młodzież swoje postawy kreują na wzór bohaterów, sporowców oraz wybitnych postaci, to polska pisarka Zofia Stanecka postanowiła przemycić wartości patriotyczne na łama książki.

Książki Zofii Staneckiej nie są mi obce. Na czytelniczej półeczce moje maluchy maja pokaźne zbiory (przygody Basi).
Tym bardziej z wielką przyjemnością sięgnęliśmy (my czyli ja i dzieciaki) po tę pozycje.

Zamysł już znacie. Oczywiście dominantą jest przedstawienie postaw patriotycznych. Ale nie w leksykonowy sposób, a za pomocą grupki przyjaciół. A w jej skład wchodzą:  Jacek, Malinowski, Jagoda, Maśka, Wiktor i Dziadek. 
Bohaterowie wpadli na pomysł by  założyć bazę – siedzibę swojej grupy, w której to mieli debatować o sprawach (nie)ważnych.

Każda taka rozmowa, niby o błahych, dziecięcych sprawach zachęca, by Dziadek opowiadał o wycinkach naszej historii, o wydarzeniach narodowych, które skłoniły naszych przodków do ustanowienia świąt narodowych, ku pamięci tych wydarzeń.

Książeczka jest dzielona na poszczególne etapy. Teraźniejszość, przygody, debaty, rozmowy oraz rozważania paczki są przedstawione w wersji czarno-białej (rysunki także). Natomiast zaraz następuję opowieść Dziadka i wyjaśnienia historyczne w wersji kolorowej, fotografii, krótkich opisów najważniejszych postaci, wydarzeń, miejsc danego okresu historycznego.

Genez świąt narodowych jest  sześć: 1 maja, 2 maja, 3 maja, 4 czerwca, 15 sierpnia oraz 11 listopada.

Książka bardzo mi się podobają i zrobiły także niemałe wrażenie na moim dzieciach  Kolorowe ilustracje, bogate w szczegóły opisy, objaśnienia, przykłady chwalebnych postaw obywatelskich, treci zrozumiałe w każdym wieku to ważne zalety tych książek.

Więc jeśli chcemy wychowywać młode pokolenie na kochających ojczyznę patriotów warto zaszczepiać im te wartość od najmłodszych lat, bo nie wiemy czy nasza ojczyzna nie upomni się kiedyś, w przyszłości o ofiarę, by trwać , a  na swych ziemiach chować kolejne pokolenia Polaków.

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU EGMONT

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review