czwartek, 3 lipca 2014

"Piłka nożna zmienia świat" Edson Arantes do Nascimento, Brian Winter

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:27

tytuł oryginału: Why Soccer Matters
wydawnictwo: Burda Publishing Polska
data wydania: 2014 (data przybliżona)
ISBN: 9788377787793
liczba stron: 360
kategoria: sport
ocena: 6/6 
Oczy całego świata zwrócone są na  największe pod względem powierzchni i liczby mieszkańców państwo Ameryki Południowej oraz piąte pod względem wielkości państwo świata- Brazylię

 Domyślacie się oczywiście w jakim kontekście o tym piszę. Brazylia to kraj różnorodny, pełen sprzeczności, ogromnych różnic kulturowych oraz społecznych. 
Brazylia to kraj we wschodniej części kraju bardzo rozwinięty gospodarczo, zamożny, kulturowo otwarty na świat. Natomiast zachodnia krawędź tego kraju może tylko pomarzyć, o tym wszystkim czym cieszą się ich rodacy.

Brazylia to także wylęgarnia piłkarskich talentów. Piłka nożna jako dziedzina sportu jest podstawą bytu Brazylijczyków. Piłka nożna to jedyny wskaźnik, który potrafi połączyć oraz zjednoczyć naród brazylijski, w obliczu trudów geopolitycznych. 
Jednym  z takich talentów, chlubą, nazwiskiem, które było, ale i nadal jest wielokrotnie przytaczane, w różnorakich okolicznościach jest Edson Arantes Do Nascimento, zwany PELE.
Pele jest bohaterem narodowym, ikoną i wzorcem dla każdego młodego  chłopca, który marzy o tak oszałamiającej karierze i przeogromnym talencie, który wyróżniał Edsona.

Wierzcie mi, że dopóki nie przeczytałam "Piłka nożna zmienia świat" nie miałam pojęcia, że Pele jest ksywką, nadaną jeszcze młodemu Edsonowi, w latach młodzieńczych. Sam piłkarz nie jest w stanie jasno zrelacjonować tego momentu, kiedy nadano mu taki pseudonim.

Ale jak to się stało, że talent Pelego się objawił, a później wybuch z całą siłą?
 Edson Arantes do Nascimento jest narratorem tej pozycji. Cała opowieść zaczyna się dawno, dawno temu. Były to lata 50-te XX wieku. Młody Edson (jego imię nadano mu na część wynalazcy żarówki Thomasa Alvy Edisona. Rodzice, byli biednymi , niewykształconymi ludźmi, przeoczyli jedną literkę.  Jednakże ojciec Pelego był równie mocno utalentowany jak syn. Niestety podczas meczu,  zderzył się z przeciwnikiem, Augustem i doznał nieodwracalnej kontuzji kolana. 

To ojciec stał się wzorem, mistrzem, nauczycielem oraz mentorem młodego Edsona. Godzinami, bez litości szkolił syna. To on rozpalił ten płomień wiecznej fascynacji grą w piłkę nożną. To on natchnął syna, by walczył o marzenia, o to, by wpisać się w szlachetną historię  ojczyzny. 

Pele wspomina mundial w 1950 roku. Brazylia była wówczas jego gospodarzem. W finale Brazylia zmierzyła się z Urugwajem. Brazylijskie gazety (telewizorów jeszcze nie było) namaściło jeszcze przed finałem Brazylię, jako zwycięzce.  Pele z cała rodziną, sąsiadami koczował przy odbiorniku radiowym, by nie przegapić momentu chwały. NIestety Urugwaj wygnał 2:1. Cały naród popadł w apatię. Gdyby tylko wiedzieli, że gdzieś tam, w małej ubogiej wiosce mieszka młody Edson, który da powody do radoci , wiwatu i chwały. Ten dzień nastąpił już niebawem, bo w roku 1958 oraz 1962. Wtedy Brazylia zdobyła tytuł mistrza. Głównym aktorem mundialu był właśnie Pepe.

"Piłka nożna zmienia świat"  jest historią właśnie tego wielkiego piłkarza. Pele snuje swoją opowieść. Wspomnienia tego Brazylijczyka są bardzo emocjonalne, niebagatelne, pełne żaru, pasji, żarliwości i niewyczerpanego zapału.  Zdradza z czym musiał się borykać jego kraj. Poznacie genezę powstania Brazylii, ale także tej niechlubnej historii o niewolnictwie. W tej książce znajdziecie także opisy pierwszych fascynacji względem płci przeciwnej (np. fascynacja urodziwą Szwedką, podczas mundialu w Szwecji, w 1958 roku)
Nie jest to typowa biografia. Pele nie narzuca czytelnikowi ogromu dat, nazwisk. O nie. Pele zwierza się z uczuć, marzeń, emocji, stosunku do rodziców, poczucia obowiązku oraz odpowiedzialności. 

Nie da się nie polubić tego piłkarza. Czytając te pozycje ma się wrażenie, że siedzi się z nim na kanapie, przy kawie, cieście i wysłuchuje jego słów z pełną atencją.
Pele to nie człowiek sławny, to wieczny chłopiec z sąsiedztwa. Skromny, mądry, świadomy swojej roli, ale i wkładu ojca, bez którego byłby nikim. 

"Piłka nożna zmienia świat" to pozycja o spełnionych marzeniach. Marzeniach okupionych bólem, trudem, łzami, ale i radością, błogostanem oraz wieczną chwałą. Jest to także książka o niespełnionym wielkim marzeniu Pelego. Mianowicie marzył on by zagrać na Wembley. Niestety nigdy tego nie uczynił.

Lektura ta jest nietypową książką o sporcie. Swoją wyjątkowość zawdzięcza tylko narratorowi, który swoją sangwiniczną osobowością wypełnia każdą stronę, każdy wers. 
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?  Ano, dlatego, by na "kanapę" zaprosić nowego, wyjątkowego przyjaciela.

Książka bierze udział w wyzwaniu NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA
                                                   POD HASŁEM
                                                   KLUCZNIK

 Za książkę bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU "BUDA KSIĄŻKI"


2 komentarze:

monotema pisze...

Książka wydaje się być interesująca, choć ja sama unikam biografii piłkarzy, aktorów, wszelkiej maści celebrytów. Pele to postać znana i uznana, zatem i życie jego niebanalne. Książka na czasie, bo sama śledzę zmagania mundialowe, gdzie niespodzianek mnóstwo: padają giganci, wschodzą nowe gwiazdy. To fakt: piłka nożna zmienia świat, jest dla wielu furtką do wielkiego świata

figlarneczytanie.pl pisze...

Monodema- jakże trafny komentarz. Zaletą tj książki jest właśnie fakt, że to bardziej opowieść, dzielenie się emocjami aniżeli biografia.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review