środa, 9 lipca 2014

"Przystanek Dakar" Jacek Bonecki

Autor: figlarneczytanie.pl o 07:47
wydawnictwo: Burda Książki
data wydania: 18 czerwca 2014
ISBN: 9788375964820
kategoria: Literatura podróżnicza
ocena: poza skalą

Rajd Dakar jest to doroczny rajd terenowy organizowany obecnie przez Amaury Sport Organisation na początku roku. Rajd dostępny jest również dla amatorów, którzy stanowią około 80% uczestników.Zawodnicy, biorący udział podróżują przez pustynię, a długość odcinków specjalnych sięga kilkuset kilometrów dziennie.  Od początku rajdu zawodnicy ścigają się w dwóch klasach – samochody i motocykle, natomiast w klasie ciężarówki od 1980 (bez roku 1989). W 2009 zadebiutowała nowa klasa – quady.

Jeśli zapytać się "Któż kojarzy się nam z Rajdem Dakar?", to mogę się założyć, że pierwsze nazwisko, które padnie to Krzysztof Hołowczyc.   Ale tych nazwisk jest o wiele więcej. Polska ekipa corocznie zwiększa swoją liczebność. Ostatnio można usłyszeć o zmaganiach byłego skoczka narciarskiego- Adama Małysza.Warto wspomnieć także team Piotr Beaupre i Jacek Lisicki.


Zmagania Polaków, ale i około 33 innych zespołów z całego świata zainteresowani mogą obserwować w zdawkowych informacjach telewizyjnych. Szkoda. Gdyż jest to fascynująca, bezkresna podróż, walka z naturą, ale i samym sobą czy problemami technicznymi.
Rajd Dakar to nie przysłowiowa pestka. Rajd Dakar to ból, łzy, często śmierć ale  i wielka satysfakcja, gdy dociera się do mety, mimo przeszkód.

Ale jak naprawdę wygląda ten rajd? Czy ktoś pokusił się na obszerną relację? O tak.
Pokusił się Jacek Bonecki, który jest jednym z najbardziej utalentowanych  fotografów   w Polsce.


"Przystanek Dakar" jest fotograficzną relacją o kulisach rajdu, których nikt inny  w takiej formie by zwyczajnemu obywatelowi nie przekazał. 
Jacek Bonecki za pomocą zdjęć, które moim zdaniem mogły by być wystawiane i podziwiane na całym świecie "opowiada" o całym tle rajdu, o teamach, o zapleczu technicznym, o kibicach, o sposobach relacjonowania, o słabościach, o determinacji, zwycięstwach oraz porażkach, ale i technice, którą wykorzystuje przy tworzeniu tych dzieł sztuki.


Fotograf udowadnia jaką ma nieograniczoną wyobraźnie, doskonale doszlifowany kunszt zawodowy. Po fotografiach zamieszczonych w tej pozycji widać, że Jacek Bonecki z wielkim talentem się urodził. Jego fotografia to już sztuka. 
Sztuka obserwacji. Sztuka przenoszenia ogromu emocji, miłości do rajdów tych, którzy są bohaterami pierwszego, ale i dalszego planu.

Zaletą tej pozycji jest fakt, że autor nie skupia się na faworytach, zwycięzcach rajdu. Oni są jedynie elementami, które tworzą całokształt. Jacek Bonecki skupia się bardziej na malowniczych krajobrazach, na przypadkowo spotkanych ludziach

Fotograf towarzyszy, obserwuje teamy. Opowiada historię rajdu słownie, ale przede wszystkich za pomocą zdjęć.
Zdjęć, które są posegregowane tematycznie. Czytelnik, czy oglądający (tak , tak te pozycje można oglądać) ma dostarczone, jak na dłoni wszystko to co istotne, piękne, niespotykane, ale i tragiczna czy smutne.

Książka jest podzielona na osiem rozdziałów tematycznych: sportowe emocje, helikoptery, osobliwości natury, ludzki ślad, życie na biwaku, kryzys, kibice, wielka przeprawa.

Kolejną zaletą "Przystanku Dakar" jest piękna oprawa. Twarda, szeroki format, piękny śliski papier, najwyższej jakości. Forma albumu zachwyca, budzi uczucia radości, gdy bierze się książkę do rąk.


"Przystanek Dakar" jest wydany w dwóch językach: polskim oraz angielskim. Pozycja może być idealnym prezentem dla naszych bliskich, czy przyjaciół, którzy operują pewniej w języku angielskim niż polskim.

"Przystanek Dakar" jest skierowana do wszystkich tych, którzy kochają odkrywać zawiłe meandry życia. Wszystkich fanów sportów motoryzacyjnych, dalekich, dzikich regionów naszego globu, ale i tych, którzy lubią oglądać i podziwiać talent, możliwości, wyobraźnie innych.


*wszystkie zamieszczone fotografię pochodzą z książki "Przystanek Dakar" i są autorstwa Jacka Boneckiego.

Książka bierze udział w wyzwaniach KLUCZNIK
                                  NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA

Za książkę dziękuję bardzo WYDAWNICTWO "BURDA KSIĄŻKI"3 komentarze:

Unknown pisze...

Ciekawa pozycja. Może zajrzę...

JolaK pisze...

Chętnie zapoznam się z tą publikacją:)

Ola pisze...

Album wygląda rzeczywiście frapująco:)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review