czwartek, 17 lipca 2014

"Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata" Phil Ball

Autor: figlarneczytanie.pl o 07:01

tłumaczenie: Damian Juszczyk, Konrad Mazur, Bartosz Sałbut
tytuł oryginału: White Storm: The Story of Real Madrid
wydawnictwo: Sine Qua Non
data wydania: 24 maja 2014
ISBN: 9788379242290
liczba stron: 376
kategoria: sport
 Real Madryt to już legenda. Gra w piłkę nożną w wykonaniu tego hiszpańskiego klubu to zawsze widowisko finezyjne, przepełnione emocjami, mnóstwem pozytywnej energii oraz wyśmienitej zabawy i satysfakcji dla widza tego piłkarskiego spektaklu.
Klub Real Madryt to klasa sama w sobie. Marka, która została oparta na 112 letniej tradycji, doskonałej technice trenerskiej, wykwalifikowanej, uzdolnionej kadrze piłkarskiej.
Ten klub kocha niemal każdy kibic. Piłkarze budzą szczególnie wśród płci pięknej zachwyt. Kobiety szaleją na punkcie piłkarzy-przystojniaków, a mężczyźni zachwycają się mistrzowskimi manewrami na boisku oaz kolejnymi golami.
Z racji, że klub Real Madryt ma tak długoletnią tradycję, to i historia, liczba osób kreujących wizerunek, markę klubu jest przebogata.
Jakby ktokolwiek zdecydował się na spisanie dziejów klubu, począwszy od daty powstania w 1902 roku, do dnia dzisiejszego, to autorowi, by zajęłoby to większość jego życia. 
Jest pewien człowiek, który postanowił spróbować swoich sił i dokonać tej heroicznej czynności. A jest nim Anglik- Phil Ball.
 Phil Ball zafascynowany fenomenem klubu Real Madryt napisał niesamowitą pozycję, noszącą tytuł  "Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata" 

Autor zachował tradycyjny model. Schemat biograficzny zawsze zaczyna się od genezy powstania opisywanego zagadnienia. Dlatego też Anglik rozpoczyna swoją książkę
od opisu skromnych początków klubu, na początku burzliwego XX wieku. Czytelnik pozna takie znakomitości jak Santiago Bernabeu, Ricardo Zamore, Alfredo di Stefano, Vincenta del Bosque, Emilio Butragueño, Raula, Luisa Figo, Zinedine Zidane'a i Davida Beckhama i innych.
Wiele uwagi autor poświęca nie tylko tym, którzy na stałe wpisali się w karty historii klubu. Najważniejsza jet współczesność.
A obecna drużyna klubowa to sami fenomenalni, genialni piłkarze. Każdy z nich to indywiduum, ale razem tworzą piłkarską potęgę. 

Żeby nie było tak kolorowo, to Phil Ball nie jest bezkrytyczny. Jego fascynacja nie jest jednolita. On widzi historie, realia tego klubu nie tylko w różowych barwach. Jego profesjonalizm, rzetelność nie pozwala na pominięcie ciemnych kart historii Los Blancos.
Podobało mnie się, że autor nie skupił się  tylko i wyłącznie na drużynie, ale i na tzw. hiszpańskim temperamencie.
Należy pamiętać, że Hiszpania to kraj różnorodny, a jej obywatele mają różne piłkarskie sympatie.

"Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata" to lektura obowiązkowa dla każdego fana zespołu. Ale i tych, którzy cenią pozycje napisane rzetelnie, zgodnie z prawdą historyczną, ciekawie, niebanalnie, z widoczną pasją autora. Archiwalne fotografie wzbogacają tę lekturę. 
Liczę, że bogactwo szczegółów, nazwisk, dat, spotkań piłkarskich żadnego czytelnika nie zawiedzie. Mnie nie zawiodło, choć nie czyta się tej pozycji od tak. Od tak można czytać książki błahe, łatwe tematycznie. Tę czyta się bardzo przyjemnie i ma się świadomość istoty jej powstania. Polecam

Książka bierze udział w wyzwaniach KLUCZNIK
                                         NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA

Za książkę dziękuję Panu Oskarowi z Wydawnictwa SQN


4 komentarze:

Magda pisze...

Książka raczej nie dla mnie, nie jestem fanką tego zespołu, ani w ogóle tego sportu :)

Unknown pisze...

Nie jestem fanką piłki nożnej, więc raczej nie przeczytam.

Sezon Literacki pisze...

Właśnie niedawno skończyłam czytać, u mnie już też wisi recenzja. Uważam, że to bardzo dobrze napisana książka i żaden fan Królewskich z pewnością nie będzie zawiedziony :)

Unknown pisze...

Pare osób kusiło mnie już tą książka. Wole Barce ale kto wie może trafi w moje ręce;)
Pozdrawiam!
pokolenie-zaczytanych.blogspot.com

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review