środa, 16 lipca 2014

Rycerz widmo Autor: Cornelia Funke

Autor: figlarneczytanie.pl o 07:48
wydawnictwo: Egmont
data wydania: 16 czerwca 2014
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa
ocena:5/6
Cornelia Funk- najbardziej znana niemiecka pisarka dla młodzieży. Jest absolwentką pedagogiki i grafiki. Pracowała jako nauczycielka oraz ilustratorka. Na stałe mieszka waz z rodziną w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką ponad pięćdziesięciu książek.
"Rycerz widmo", to najnowsza książka pisarki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont.
Głównym bohaterem jest jedenastoletni Jon. Ojciec Jona nie żyje, a matka wiąże się z nowym mężczyzną, nazywanym przez chłopca Brodaczem.
Jak łatwo się domyślić relacje między Jonem a Brodaczem są bardzo napięte. Dlatego mama Jona postanawia wysłać go do szkoły z internatem. Chłopiec jet wściekły i czuje się samotny. 
Już pierwszej nocy okazuje, że Jon jest w niebezpieczeństwie. Na jego życie nastaje  duch, wraz ze swoimi kompanami pragnie zemsty. Ale za co? Jedyną osobą, która wierzy w jego  przerażającą opowieść jest  -Ella  Ciocia Elli zna się na zjawach jak nikt inny i może w tej sytuacji pomóc. Ale Jon i Ella mogą liczyć także na pomoc innego ducha, dobrego. Jest nim  duch rycerza Williama Longspee, który leży w katedrze na skutek złożonej setki lat wcześniej przysięgi, a także… Brodacz. 
Ach, aż poczułam chłód mrocznych zamczysk. I wy go poczujecie, gdy zagłębicie się w lekturę. Muszę przyznać, że już dawno nie czytałam książek, których akcja przebiega  ruinach zamków, a duchy w przeszłości byli rycerzami.
Poczucie zagrożenia potęgują czarno-białe, odzwierciadlające losy pary przyjaciół ilustracje. Autorką ilustracji nie jest autorka, co dziwne ze względu na jej wykształcenie. Jest nią Andrei Offerman. Ilustracje bywają przerażająco dobre. Duchy, zawzięte, wykrzywione wyrazy twarzy budzą grozę i strach.  Ilustracje są  wyraźne, duże, bardzo realistyczne, aktualne do toczącej się fabuły.
Język i styl, którym posługuje się autora "Rycerza widmo" jest bardzo plastyczny, bawmy, nadzwyczaj ciekawy. Bohaterowie wyróżniają się idealnie nakreśloną charakterystyką.Napięcie i dreszczyk emocji jak najbardziej się pojawiają. Wszystko jednak jest odpowiednio wyważone i zbilansowane. Czytelnik widzi świat oczami Jona. Właśnie z jej perspektywy obserwujemy to co się dzieje, a dzieje się bardzo dużo. Ale możecie być spokojni. Nie zamierzam nic zdradzać:).
 Plus za okładkę, która  bardzo podoba oraz za prosty język, dzięki któremu lekturę czyta się szybko i lekko.
Na uwagę zasługuję duży, wyraźny druk czcionki, co w przypadku dzieci i młodzieży jest bardzo ważny.
Przygoda, intryga, zemsta, strach. Lubisz to? Poczytaj "Ryceza Widmo" Spodoba ci się. tylko uważaj zły duch już się czai. Nie mówcie, że nie ostrzegałam .
 
Książka bierze udział w wyzwaniu  CZYTAM FANTASTYKĘ
                                                  Z TRUPEM W TLE
Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU EGMONT

2 komentarze:

Nala pisze...

Chciałabym poznać książki tej autorki, ale ciągle brak mi na nie czasu :C

Kokos pisze...

Bardzo interesujący wpis

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review