sobota, 5 lipca 2014

"San Francisco'

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:16


Premiera: 18 czerwca 2014r.
ISBN: 978-83-7596-481-3
ocena: 6/6


Wakacje ledwo się rozpoczęły, ale nie oznacza to, że planowanie urlopu należy odkładać w czasie. Miejsce na wakacje jest ważne. Musi być egzotycznie, ciekawie, różnorodnie, ale przede wszystkim zupełnie inaczej niż w obecnym miejscu zamieszkania.

Skoro Polacy tak lubią Stany Zjednoczone, to być może warto by było,  odwiedzić jedno z piękniejszych miast tego kraju, czyli San Francisko. 
 San Francisco to miasto i zarazem hrabstwo w stanie Kalifornia. Miasto jest położone na półwyspie. Ten barwny półwysep otacza od strony zachodniej Ocean Spokojny,zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area. Ta ogromna metropolia liczy sobie , aż ponad 7 milionów mieszkańców ( to tak jakbyśmy ilość mieszkańców Gdańska pomnożyć aż 12 razy). Jest to zjawisko nie do wyobrażenia sobie.

Uwielbiam przewodniki turystyczne. Wiodące w tej materii jest zdecydowanie Wydawnictwo "Burda Książki", i ich seria Przewodniki National Geographic.
Autorami  tegoż że przewodnika są : Jerry Camarillo jr. oaz Gille Mingason.

Pierwszy z nich, Jerry jest Kalifornijczykiem, od trzech pokoleń I choć nie urodził się  San Francisco, to kocha to miasto szczerze i traktuje go jak swój dom. 
Natomiast Gilles Mingasson jest Francuzem, ale San Francisco urzekło go tak bardzo, że to tu zrobił jedne ze swoich najszczególniejszych fotografii, które czytelnik może podziwiać w tej pozycji.
Trudno mi wam opisać wszystkie fascynujące treści. Wymienić ścieżki, którymi "wędruje" czytelnik. 
Lecz podzielę się z wami trzema atrakcjami, miejscami, których bym nie pominęła, gdybym miała już okazję dostać wizę i udać się do tego pięknego miejsca.

Pierwszą lokalizacją byłoby Jackson Square. To  tu odkrywcy, opętani gorączką złota odważali odnalezione kruszec. Przy Washington Street, Columbus Avenue, Pacyfic Avenue orz Sansome Street zachowały się elmenty kamieniarek, metaloplastyk z lat 50-tych XIX wieku.

Kolejną atrakcją jest słynne więzienie Alcatraz, w którym wątpliwą przyjemność miał  okazję "siedzieć" sam Al Capone. Jest to słynna już lokalizacja. Stąd nikomu nie udało się uciec. Przerażające, a zarazem intrygująca musi być możliwość zwiedzenie tego mrocznego miejsca.

Jak wiecie kocham kulturę krajów Dalekie Wschodu. Zapytacie się, co kraje azjatyckie mogą mieć wspólnego z amerykańską metropolią? Otóż jest wiele punktów wspólnych. Najistotniejszym jest dzielnica chińska. Właśnie znajdująca się w San Francisco . Tu aż czuć azjatycki klimaty. Restauracje, targowiska, knajpki, wystrój , architektura to wszystko działa na wszystkie zmysły.
Jednak Chińczycy to nie jedyna mniejszość narodowa. Obok nich należy wspomnieć także o Japończykach.
Przy Pacyfic Heights znajdują się tzw. kwartały japońskie. Kwartał japoński jest dla ludności miasta, pochodzenia japońskiego ośrodkiem kultury.To tu turysta może wraz z nimi świętować Święto Kwiatów Wiśni. Turysta obserwuje wielką, procesje przebierańców, tańczących i chłonie wyjątkowość chwili.

Och, atrakcji jest w tym mieście dziesiątki, jeśli nie tysiące.

Taka ciekawostka. Czy wiecie, że z tym mostem na zdjęciu wiąże się zła sława? Otóż jest to najpopularniejsze miejsce dla potencjalnych, ale i dokonanych samobójstw. Dlatego kilka dni temu, władze miasta przyjęły rezolucję, by obudować ten obiekt, w celu zapobiegania ludzkim tragediom.

Ale wróćmy to przewodnika i jego ogromnych zalet.
Jeśli chodzi o stronę merytoryczną, to ten przewodnik zawiera wszystko. Nie żartuję. Mamy tu ujęcie historyczne, turystyczne, kulturowe, opisy miejsc atrakcyjnych, dziwnych i nietypowych.
A do tego piękne, wręcz artystyczne fotografie. NIe tylko miejsc, ale przede wszystkim ludzi, mieszkańców, obywateli, ale i przybyłych nowo osiedleńców, turystów w  sytuacjach każdego rodzaju. 
Przewodnik jest podzielony na szereg części tematycznych, oznaczonych w roku strony odpowiednimi barwami. Taki zabieg jest niezwykle przydatny, gdy wracamy do danej lokalizacji po raz kolejny.
Mnie najbardziej się w tej pozycji podoba zagadnienia praktyczne. Takie jak: z boku  strony ważne telefony (instytucje, hotele, biura podróży, środki komunikacji). A ostatnie strony to całe podsumowanie. Kompendium wiedzy, typowo turystycznej: co i jak, z czym i dlaczego.
Więc jeśli kierunek Stany Zjednoczone nie jest ci obcy, albo zwyczajnie lubisz poczytać, poznać, książkowo zwiedzić świat, to zapraszam San Francisko

Książka bierze udział w wyzwaniu POD HASŁEM
                       NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA

 Za książkę bardzo serdecznie dziękuję WYDAWNICTWU "BUDA KSIĄŻKI"


3 komentarze:

Wioleta Sadowska pisze...

Przyznam, że nigdy nie myślałam, aby akurat jechać do tego miasta. Ale kto wie, może kiedyś się skuszę.

Anonimowy pisze...

Uwielbiam przewodniki wydawnictwa National Geographic i zasadzie po kilku latach mam ich naprawdę sporo i większość z nich (na szczęście!) utrzymuje wysoki poziom, no i co najważniejsze są bardzo przydatne jeśli chodzi o planowanie podróży :)

Unknown pisze...

Ooo z chęcią przeczytaM :D

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review