niedziela, 17 sierpnia 2014

"Polska wzdłuż i wszerz" Dariusz Jędrzejewski

Autor: figlarneczytanie.pl o 15:06
Cena: 41.90 zł
Premiera: 18 czerwca 2014r.
ISBN: 978-83-7596-469-1

"Cudze chwalicie, swego nie znacie"
Polska to piękny kraj. Olśniewający swoją różnorodnością krajobrazu, architekturą, stale rozwijającą się infrastrukturą. Ale i Polacy ponoć wyróżniają się gościnnością. Czy tak jest. Nie mnie oceniać.


Ale ocenić mogę, to co Polska w swej znakomitości oferuje turyście, i nie koniecznie tylko przybyszowi z spoza granic naszej ojczyzny.

To my jako mieszkańcy tej pięknej polskiej ziemi, często przeświadczeni o marności tego co nasze, polskie, krajowe wybieramy "lepsze" zagraniczne. 
Mam na myśli szczególnie kierunki wypraw turystycznych. Zgodzę się, że szukamy egzotyczności, lepszego klimatu, kryształowych wód, a i może niższych cen. Ale czy nie za surowo oceniamy naszą ojczyznę? Skoro tak naprawdę nie próbujemy, nie zwiedzamy, nie poznajemy, a idziemy do tzw "łatwiznę" jeżdżąc już kolejny raz do Chorwacji,  Egiptu itp.

Sama dużo jeżdżę. Od zawsze. Nawet wybierając etapy nauczania, zawsze gdzieś tam mnie po Polsce nosiło. Pochodzę z Kociewia, mieszkałam już w Gdańsku, na Kujawach, studiowałam w Warszawie itp. Zawsze z największą przyjemnością chłonę klimat danego miejsca, w którym obecnie przebywam. Przypatruję się, podziwiam, ale i dostrzegam mankamenty.

Przyjemniej się jeździ po kraju, gdy ma się zaplanowaną trasę. Wie, co by się chciało zwiedzić, zobaczyć , gdzie spędzić noc, zabawić się itp. 
Z pomocą jak zwykle w moim przypadku posiłkuje się przewodnikami National Geographic. W moim odczuciu dostarczają one mnie tego wszystkiego czego jako  podróżnik potrzebuję .

Tym razem sięgnęłam po  "Polska wzdłuż i wszerz", autorstwa Dariusza Jędrzejewskiego. 
Powyższa pozycja, którą wam dziś polecam dotyczy jedynie wybrzeża Bałtyku oraz pojezierza.
Skoro już wam zdradziłam, że pochodzę z Kociewa, to zdradzę również, że konkretnie z miasta Gniew, który słynie z Zamku Krzyżackiego oraz pałacu zbudowanego specjalnie przez  króla Jana Sobieskiego dla swej małżonki Marysieńki. Moje miasto leży nad samą Wisłą, królową polskich rzek.

Nic wiec dziwnego, że ten przewodnik w pierwszej kolejności przejrzałam pod kątem miejscowości, które znam, że się tak wyrażę , z autopsji. Znalazłam Gniew, Tucholę, Gdańsk itp. i muszę przyznać, że opis jest adekwatny do tego co już wiem, znam, poznałam , doświadczyłam. Również poszerzyłam swoją już wiedze o fakty, szczególnie historyczne. 
A faktów, opisów rzetelnych , obszernych jest w tej publikacji sporo. Nic dziwnego. Gdyż w miejsca, miejscowości, miasta, wsie, siedliska, regiony północna Polska obfituje.

Wraz z autorem czytelnik przemierza krainę ujścia Odry, okolice Szczecina, zachodniopomorskie regiony, wybrzeże środkowe, Kaszuby, Trójmiasto, Kociewie  Kresy zachodnie, wielkie jeziora, Pojezierze Pomorza Wschodniego, Warmie, Mazury.

Czytelnik otrzymuje do ręki setki fotografii, wskazówek turystycznych, adresów, ciekawostek itp. informacji niezbędnych w każdej podróży.

 Więc jeśli jesteś z północnej Polski, to gwarantuję, ze jest ogrom miejsc, które są blisko, a są warte zwiedzenia.

Jeśli natomiast jesteś z innej części Polski to zapraszam szczególnie do Gniewu, do Borów Tucholskich, Trójmiasta. 

Książka bierze udział w wyzwaniu NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA
                                               POD HASŁEM


Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU  BURDA "KSIĄŻKI"

2 komentarze:

Unknown pisze...

Może okazać się przydatna podczas następnych wakacji ;)

JolaK pisze...

Tyle jest jeszcze do zobaczenia w naszym pięknym kraju:) Jak najbardziej przydatna pozycja:)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review