wtorek, 19 sierpnia 2014

"Potem" Rosamund Lupton

Autor: figlarneczytanie.pl o 12:20
tłumaczenie: Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
tytuł oryginału: Afterwards
wydawnictwo: Weltbilt Polska- Świat Książki
data wydania: 1 kwiecień 2012
kategoria: literatura współczesna
ocena: 5+/6Czy ktoś się zastanawiał co się dzieje w sercu i w umyśle matki ratującej swoje dziecko, z objęć niebezpieczeństwa? Co się czuje, gdy ciało odmawia posłuszeństwa,? Gdy jego zdolności są najbardziej nam potrzebne? Czy powinniśmy dać odejść bliskim , gdy medycyna nie daje żadnych szans na wyzdrowienie? Czy należy trzymać się kurczowo wiary w cud? Czy my sami często nie oceniamy innych na podstawie złych i niesprawiedliwych przesłanek, skazując ich na potępienie społeczne, bez rozpatrzenia wszystkich za i przeciw?


Do odpowiedzenia sobie na tę pytania skłania nas Rosamund Lupton. Jest to autorka powieści "Potem" Książka ta nie jest wprawdzie nowością, ale uważam , ze jest godna by ją przeczytać.

Rosamund Lupton jest angielską scenarzystką. Ma na swoim koncie bestseller "Siostra", który był najlepiej sprzedającym się debiutem w 2010. według "Sunday Times".

Druga powieść pisarki "Potem" opowiada o uczuciach, które występują m.in. w rodzinie , w kręgu przyjaciół, w pracy oraz o emocjach i sposobach postępowania ludzi w krytycznych sytuacjach.

Fabułę można by opisać w następujący sposób:
W prywatnej londyńskiej szkole , w słoneczne popołudnie odbywają się zawody sportowe dla uczniów z udziałem rodziców. Jednym z rodziców jest Grace, która w pewnym momencie zauważa pożar w budynku szkoły.Grace zdaje sobie sprawę,że w szkole znajduje się jej nastoletnia córka, Jenny. Rzuca się jej na ratunek.
Grace budzi się w szpitalu. Jednak dzieje się z nią coś niepokojącego i zadziwiającego. Jej świadomość jest poza ciałem , jakby była duchem, Mimo tego ,że nadal żyje, to
Lecz gorsze dla niej jest świadomość,że podobny los spotkał Jenny.
Obie poza ciałami , bez wpływu na swój ziemski żywot obserwują toczące się wydarzenia, między innymi na ból i walkę męża Grace o życie i zdrowie ukochanej żony i córki.`Ma on ogromne  wyrzuty sumienia, że jest bezradny w zaistniałej sytuacji. Grace grozi wegetacja, a Jenny wymaga szybkiego przeszczepu serca...
Z biegiem wydarzeń wychodzi na światło dzienne wiadomość, że pożar szkoły nastąpił na skutek podpalenia.

Z prowadzonego śledztwa przez policję wynika,że podpalaczem jest syn Grace, Adam.
Serce Grace krzyczy ,że to nie Adam, lecz usta milczą.
W winę Adama nie wierzy też Sara, która jest ciotką Adama i jednocześnie policjantką.To ona zaczyna wbrew przełożonym drążyć niekiedy kłopotliwe i bolesne aspekty z życia Jenny, przyjaciółki Grace oraz szkoły.
Za wszelką cenę musi się dowiedzieć, kto podpalił szkołę.Czy był to przypadek ,że to akurat Jenny padła ofiarą? Czy to był niesłusznie zwolniony ze szkoły nauczyciel? Czy może sekretarka? Czy dyrektorka szkoły dla wysokiego odszkodowania? A może prześladowca Jenny?

Autorka w swej książce porusza istotny temat , który jest częstym badaniem naukowców. Czy istnieje życie poza nieprzytomnym ciałem? Czy powinno się ludziom, którzy mają stwierdzoną diagnozę uszkodzenia mózgu bliscy powinni pozwolić odejść ,dla ich dobra?
Autorka nie narzuca swoich poglądów na ten drażniący temat .Raczej pokazuje cierpienie i wątpliwości rodziny, która musi zmierzyć się z tą sytuacją i podjąć najlepszą w swoim mniemaniu decyzję.
Poruszony też jest temat przemocy w rodzinie. Czy warto trwać w takim związku i czym kierują się osoby tak żyjące.?
Poruszona jest również relacja rodzic-dziecko.Pokazano blaski i cienie takiej relacji w sposób intrygujący, ciekawy , ale przede wszystkim z życiowym realizmem.

Ogrom emocji , odczuć zawartej w tej książce jest ogromny.
Thriller psychologiczny, jakim jest niewątpliwie ta powieść jest przygnębiająco dobry. Wciąga i skupia uwagę bez reszty.
Razem z Grace poruszamy się między życiem i śmiercią. Z nią prowadzimy żmudne śledztwo ? Z każdą odpowiedzią powstają nowe pytania, a czas ucieka.

"Potem' jest godna uwagi książką . Mam nadzieję ,że podobnie jak ja ulegnięcie światu stworzonego przez pisarkę. Światu miłości, troski, strachu i wielkiej tajemnicy.

4 komentarze:

Krucze Gniazdo pisze...

Fabuła zapowiada się naprawdę ciekawie. Od zawsze szukałam takich ksiażek. Zapamiętam sobie tytuł.

Unknown pisze...

Trudna tematyka, ale książka z pewnością wartościowa.

Mirabelkowa Biblioteczka pisze...

To jedna z lepszych książek jakie czytałam:) świetnie napisana i porusza trudne, ale interesujące tematy.

Tirindeth pisze...

Mam w planie przeczytać zarówno Potem, jak i Siostrę :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review