czwartek, 21 sierpnia 2014

Triki psychiki

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:47
Cena: 16.90 zł
Premiera: 16 lipca 2014r.
 ISBN: 978-83-7778-618-5
ocena :5/6

"Pokaż mi, co czytasz, a powiem ci, jak się czujesz" , to nie słowa analizy uzależnienia o czytania. to początkowe zdanie, które znajdziecie na wstępie jednego z rozdziału, kolejnej pozycji Focusa.


Pozycja ta nosi tytuł "Triki psychiki". Bardzo lubię te zbiorowe wydania artykułów. Artykułów różnorodnych, dogłębnie analizujących temat, podobnie jak w przypadku tej pozycji, z dziedziny psychologii.

"Triki psychiki" podobnie jak już polecanej przeze mnie wczoraj pozycja "Siła emocji. Potęga umysłu" wkracza na grunt działania naszego mózgu. 

Jednakże tym razem nie skupia uwagi na rodzących się w mózgu emocjach, a bardziej na zachowaniach oraz nadzwyczajnych  jego zdolnościach. 
Czy wiecie, że mózg ludzki jest wstanie wchłonąć blisko trzydzieści cztery gigabajty danych, czyli aż  około 100 tysięcy słów. 

Przeładowanie bodźcami mózg próbuje rozładować w sposób znany i lubiany przez chyba każdego- poprzez sen. W czasie snu odpoczywa nie tylko ciało. Jednakże  każdy z was przyzna, że czasami noc nie przynosi upragnionego spokoju i wytchnienia. Bywa, że mamy koszmary i np. uciekamy, spadamy czy ulegamy innemu dramatycznemu wydarzeniu. Wówczas budzimy się, spoceni , przerażeni.
Ale dlaczego nawiedzają  nas koszmary? I pytanie, czy takie sny mogą działać pozytywnie na nas samych?

No to może w takim razie by pomogła medytacja? I czy ona jest w stanie zmienić chaotyczną pracę mózgu? A może hipnoza? 

Jedna z autorek, Magdalena Kawalec zapoznaje czytelnika z budowa mózgu, A Katarzyna Sroczyńska próbuje wyjaśnić, gdzie kłębi się uczucie głodu i czy można ten trapiący żarłoków problem obejść.

Standardowo podzielę się z wami, z zarysem artykułu, który najbardziej zapadł mnie w pamięć. Jestem kierowcą i Magdalena Salik udowadnia, że wraz z odpaleniem samochody, to spokojny i wyważony kierowca zamienia się w znerwicowaną jednostkę za kółkiem. Komu udaje się zachować spokój, gdy kolejną minutę stoi w korku albo trafia na innego zafiksowanego kierowce? 
Magdalena Salik także zdradza, jak zachowuje się mózg w sferze rozpoznania, postrzegania oraz reagowania w takich sytuacjach, jak wyprzedzanie, zmiana pasów, kierunku jazdy. 

Ciekawe są opisy, jak można łatwo doprowadzić do wypadku, gdy kierującym jest mężczyzna, a po drodze jego uwagę rozproszy przydrożny bilbord, na tle którego znajduje się roznegliżowana kobieta.

Tematów poruszanych  w "Triki psychiki" jest tużo więcej. Każdy z nich jest równie interesujący i frapujący. Cóż można napisać więcej? Swoją wiedze należy pogłebiać. A nie czyni się tego przyjemniej , jak poprzez życiowe przykłady, bez zbytnio naukowego zadęcia. Wciąż jestem głodna wiedzy i dlatego zawsze chętnie sięgnę po kolejne, jak i poprzednie pozycje Focusa. Polecam serdeznie. 

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU  BURDA "KSIĄŻKI"

3 komentarze:

Unknown pisze...

Zwykle unikam takich książek, ale tym razem poczułam się na tyle zaciekawiona, że rozważę sięgnięcie po tę pozycję :)

kulturka-maialis.blogspot.com

Perry pisze...

Ja również bardzo lubię zbiorowe wydania artykułów, szczególnie te z Burdy. I tę książkę chętnie przeczytam :)

Meg Sheti pisze...

Psychika to intrygująca i zaskakująca sprawa :D Te książeczki z tego wydawinctwa są napisane w bardzo przyjemny sposób.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review