środa, 17 września 2014

"Czy krowy mogą schodzić po schodach?" Paul Heiney

Autor: figlarneczytanie.pl o 07:45

     

data wydania

ISBN
9788375547795

liczba stron
328,
kategoria                                                                Literatura piękna
ocena                                                                        5/6

Świat jest pełen tajemnic. Pytania rodzą się na każdym kroku. Odpowiedzi nie są wcale take łatwe w znalezieniu. Niektóre rzeczy są oczywistą oczywistością, a inne wymagają długoletnich badań oraz obserwacji. 
Najwięcej pytań zadają chyba dzieci. To one są chłonne wiedzy. Chcą wiedzieć wszystko. Tu i teraz. A kogo najczęściej pytają? Otóż dorosłych. 
Stale słyszę , jak z każdej strony, w każdej niemal sytuacji "atakują" mnie moje pociechy i pytają "Mamo a czemu...?; "Mamo a dlaczego...?". I tak w koło Macieju.

I choć, i ja próbuje zawsze i chętnie poszerzać swoją wiedzę, to nie jestem w stanie wszystkiego niestety ogarnąć. Nic innego mnie nie pozostaje, jak posiłkować się publikacjami popularnonaukowymi.

Publikacji popularnonaukowych jest sporo, lecz nieliczne nadają się dla czytającego już dziecka. Chciałabym, by i moja córka mogła podczytywać i sama rozwijać swój intelekt. Myślę, że znalazłam taką wszechstronną książkę, ale i taką, która zachwyci starszego, jak i młodego czytelnika. Mianowicie taką lekturą jest publikacja, która została wydana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, a nosząca tytuł "Czy krowy mogą schodzić po schodach?".

Tytuł może i rzecze o krowach, lecz nie jest to książka przyrodnicza. Książka podzielona jest na takie działy jak: tajemnice wszechświata, zwierzęta, natura, ciało człowieka, zmysły, w kuchni i domu i matematyka. 
Moją rodzinę najbardziej wciągnęły pytania i odpowiedzi z działu- zwierzęta.  Ciekawiło nas dlaczego pingwiny chodzą tak prosto, jakby zamiast nóg miały dwa trzonki. Teraz już wiemy, ze pingwin zgina nogi, ma stawy kolanowe, ale jak to się dzieje , że tego nie widać? Poczytajcie.

Wszystkie działy łączy jedno Mianowicie, wielkie poczuciem humoru. Pytania bywają tak zwyczajne, ze aż absurdalne.  Bo czyż wiemy na jaką odległość widzą mrówki? Albo dlaczego bąki tak brzydko pachną? Bądź, czy to prawda, ze przy zimnej pogodzie oddajemy więcej moczu?

Jak sami widzicie nie jest to zwyczajna książka popularnonaukowa. Jest to pozycja dla ciekawych świata ludzi. Dla ludzi podchodzących z dystansem do otaczającej ich rzeczywistości,  którzy w zwyczajności dnia dostrzegają ciekawostki warte uwagi 

Najważniejsze, że grupka naukowców, z całego świata zgromadzili informacje w sposób bardzo przystępny, zabawny, frapujący i tak napisali tekst, że każdy znajdzie coś dla siebie, a nie raz się uśmieje do łez. 

Chcesz wiedzieć dlaczego tubki nigdy nie są do końca napełnione i czy to oszustwo ze strony producenta, kto wynalazł zero, czy ptaki kichają, czym żywił się mól ubraniowy zanim człowiek wymyślił ubrania? To koniecznie przeczytaj "Czy krowy mogą schodzić po schodach, albo podsuń książkę młodszemu czytelnikowi Niech uczy się od najmłodszych lat. Lekkość, przystępność sprawi, ze nauka stanie się przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem. 

Polecam gorąco.

Za tę fantastyczną książkę dziękuję WYDAWNICTWU CZARNA OWCA
4 komentarze:

Aleksandrowe myśli pisze...

Dla mnie genialna książka, szczególnie gdy ma się w domu dociekliwych odkrywców :)

a_psik pisze...

Tak, tak, tak, koniecznie muszę przeczytać. Uwielbiam zdobywać wiedzę podaną w tak sympatyczny, humorystyczny sposób.

Unknown pisze...

To coś zdecydowanie dla nas, córce bardzo się spodoba :)

Unknown pisze...

Tytuł - bezcenny.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review