czwartek, 11 września 2014

"Mój Che. Bardzo intymnie" Aleida March

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:49
tłumaczenie: Jakub Małecki
tytuł oryginału: Remembering Che
wydawnictwo: Sine Qua Non
data wydania: 30 kwietnia 2014
ISBN: 9788379241835
liczba stron: 264
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
ocena: 5/6

Zjawisko rewolucji na stałe wpisało się w historię, niemal każdego kraju na Ziemi.  W ostatnich latach rewolucja goni rewolucje. O zmianach ustrojowych w krajach arabskich wiemy bardzo wiele. Zmiany te rozgrywają się na naszych oczach. 
A co jeśli rewolucja odbyła się w latach, gdy nie było nas jeszcze na świecie, albo w kraju, który od lat izoluje się od reszty świata?

W takim wypadku pozostaje nam tylko wiedza historyczna, pamiętniki, zwierzenia osób związanych z danym wydarzeniem historycznym.
Rewolucja nie wybucha od tak sobie. Potrzebny jest impuls, iskra, ideologia, ale przede wszystkim lider, który pociągnie za sobą tłumy.

Osobą wybitną, jednostką , rewolucjonistą niewątpliwie był Che Guevary, a precyzyjniej Ernesto Rafael Guevara de la Serna- pisarz argentyński, rewolucjonista, dowódca lewicowych oddziałów partyzanckich w KonguKubieBoliwii, jedna z głównych postaci rewolucji kubańskiej, ale i mąż autorki recenzowanej przeze mnie dziś pozycji, Aleidy March.

"Mój Che. Bardzo intymnie" to wspomnienia, garść opowieści Aleidy March. Ona, prosta dziewczyna zakochana , uwiedziona przez Che Guevare. Związek, który łączył autorkę oraz Che Guevare był bardzo burzliwy, pełen namiętności ,ale i kontrowersji. 
Wdowa po rewolucjoniście ubiera w słowa wspomnienia o swoim mężu. Snuje opowieść przez pryzmat wielkiej miłości, która mimo wieloletniego wdowieństwa wciąż się w niej tli. 
Błędem byłoby myśleć, ze jest to tylko i wyłącznie miłosna historia. Nie, nie. Ta pozycja to także kawałek historii oraz wyrys z rewolucyjnej działalności Che Guevary. 
Jest to wprawdzie biografia bardzo jednostronna, gdyż  inaczej nie może być, skoro bohatera rewolucji nakreśla najbliższa mu osoba.
Na pewno kojarzycie Che Guevare. Jeśli nie po nazwisku, to po wizerunku, który niejednokrotnie widzieliście na odzieży. 

Rewolucjonista to ikona, to symbol walki o ideały. To także człowiek, który odwiedził Polskę i spotkał się z Chruszczowem.

Jeśli czytelnik poszukuje typowo biograficznego spojrzenia, to niech sięgnie po pozycje autorstwa jakiegoś bezstronnego historyka.
Natomiast jeśli szukasz uczuciowego, stronniczego, bezpośredniego, pełnego pasji, zakulisowego spotkania z kimś, kto zdradzi, podzieli się z czytelnikiem czymś co tylko ona jedyna wie, to zapraszam serdecznie do lektury.
Uważam, że na kreacje postaci historycznej składa się zawsze  wiele wątków,  członów oraz tez czy dogmatów. 

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Panu Oskarowi z Wydawnictwa SQN3 komentarze:

Unknown pisze...

Moje zdanie na temat tej książki znasz ;)

figlarneczytanie.pl pisze...

Aga CM - znam, i rzeczywiście można wiedzę pogłębić.

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Ciekawa pozycja, którą przeczytałam z przyjemnością :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review