poniedziałek, 8 września 2014

"Sprawność. Siła. Witalność. Jak Crossfit zmienił moje życie".

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:44
tłumaczenie: Jakub Małecki
tytuł oryginału: Inside the box
wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non
data wydania: 18 czerwca 2014
ISBN: 9788379242177
liczba stron: 240
ocena:5/6

 Bycie fit jest teraz bardzo modne. Obserwując otaczających mnie ludzi mam wrażenie, że każdy biega, ćwiczy, zdrowo i racjonalnie się odżywia. 
Również i ja uległam temu narastającemu zjawisku. Człowiek, który przez lata obijał się , zaniedbując swoja sprawność fizyczną nagle budzi się rano i mówi "To będzie ten dzień". I tak się dzieje. Ale jak  zza rogu pojawiają się wątpliwości, pytania: "Czy dam radę?; "Od czego zacząć", "Co wybrać siłownie, trenera personalnego czy ćwiczenia "dywanowe"? 

Potencjalny, przyszły zapaleniec sportu szuka odpowiedzi, sposobu, dziedziny, która da mu maksimum przyjemności, motywacji, i w końcu efektów, takich jakich oczekuje. 

Sport  na początku nie jest przyjemny. Nie daje wmawianych  nam przez innych endorfin, bezgranicznego szczęścia czy przysłowiowego kopa. Wiem to z własnego doświadczenia.  Przyjemność, motywacja rodzi się wraz z narastającą siłą, efektami, ale i ze wsparcia ludzi, którzy nas rozumieją i podświadomie oddziałowują na naszą chęć, do ciągłej samorealizacji. 

A co jeśli uprawianie sportu nie jest nam obce? Gdy z pewnych przyczyn musieliśmy zapomnieć o aktywności fizycznej? Takim przykładem sportowca, który nagle z powodu kontuzji musiał zapomnieć o pożytków płynących ze sportu jest T.J Murphy.T.J Murphy jest byłym biegaczem. Biegaczem, który szukał dziedziny sportu, która byłaby dopasowana do jego kontuzji, zniszczonych kolan.
I tak oto trafił do Kelly Stalett, trenerki Crossfit. I o tym sporcie postanowił napisać książkę: "Sprawność. Siła. Witalność. Jak Crossfit zmienił moje życie".

Jest to książka o sporcie, który powstał na bazie ćwiczeń siłowych, podciąganiu, podskoków na pudła itp. Autor dzieli się z czytelnikami swoimi niełatwymi początkami, gdyż Crossfit nie jest sportem, który od tak uprawia się z łatwością. O nie. Jest to sport wymaga koncentracji, samozaparcia i konweniencji. Samodyscyplina odgrywa kluczową rolę.
Ale wyniki, zmiana stanu psychicznego, jak i wizualnego ciała powoduje, że ćwiczący chcę więcej. 

Oprócz wyznań sportowca przeczytacie również o podstawach, genezie powstania tego spotu. Ale i o ludziach, założycielach, czy samych ćwiczących, którzy napędzają machinę Crossfitu. Ten sport się rozwija. Łączy ze sobą ludzi, dla których Crossfitt to nie wyłącznie hobby, ale już pewien sposób na życie. 

Crossfitem zafascynowany jest także lider polskiego zespołu, Sweet Noise- Piotr "Glaca" Mohamed. Także on "wtrąca" swoje trzy grosze i w przedmowie opowiada jak, kto i dlaczego naprowadził go na ścieżkę Crossfitu. Muzyka także obejrzycie na fotografiach, które w formie wkładek zdobią tę pozycje.
   
Dlatego jeśli ćwiczysz, albo chcesz poznać nową dyscyplinę, które bezpowrotnie zmienią twoje spojrzenie na ten sport, to warto poznać Crossfit. Poszperać w necie, poszukać takiej siłowni, grupy i spróbować. A być może złapiecie bakcyla. Mnie się podoba. MOże moja kondycja odbiega jeszcze bardzo daleko od ideału, ale kto wie co przyniesie przyszłość?

3 komentarze:

Wioleta Sadowska pisze...

Najpierw chętnie bym poczytała o tym sporcie. A potem, kto wie....

Katarzyna pisze...

Coś idealnie na prezent dla mojego chłopaka ;)

Książkowa Fantazja pisze...

No nie wiem, zastanowię się nad tą książką.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review