czwartek, 9 października 2014

"Mała księżniczka" Frances Hodgson Burnett

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:35
Jeszcze za czasów nastoletnich oglądałam film, o dziewczynce, która jako uczennica prestiżowej szkoły dowiaduje się o śmierci ojca. Nagle z młodej, zamożnej damy zostaje sprzątaczka, służąca i mieszkanką nie pięknego pokoju, ale obskurnej, zimnej i ciemnej części strychu.
Wówczas nie miałam pojęcie, ze oglądany przeze mnie film jest ekranizacją książki "Mała księżniczka", autorstwa Frances Hodgson Burnett.


Ale powróćmy do fabuły.
Główna bohaterką jest siedmioletnia Sara Crowe. NIe ma matki, a ojciec jest zamożnym biznesmenem. Dziewczynka pobiera naukę w prestiżowej, prywatnej szkole. Niestety los obchodzi się z dziewczynką nader okrutnie.

. W dniu urodzin bohaterka dowiaduje się o śmierci ojca. Dodatkowo rozpacz potęguje fakt, iż nie ma nikogo bliskiego, kto chciałby sprawować prawną opiekę nad dziewczynką oraz łożyć na jej utrzymanie. Bowiem jej ojciec okazał się bankrutem.
Odtąd Sara będzie zdana na siebie i na okrutną właścicielkę szkoły, ale i dotychczasowych koleżanek, które w obliczu biedy Sary szydzą z niej oraz poniżają i psocą jej się na każdym kroku.

"Mała księżniczka" to smutna opowieść" Dziecko doświadczone i tak już przez życie staje w obliczu wielkiej samotności i obawie, co przyniesie jutro.
Sara to dziewczynka radosna. Mimo przeciwności okazuje szacunek osobom, które w moim mneimaniu na niego kompletnie nie zasługiwały.
Panna Minchin osoba zimna,  poniża dziewczynkę, dla niej liczą się tylko pieniądze. Dopóki żył pan Crewe była uprzejma i z fałszywościa tolerowała dziewczynke na pensji. Teraz udowadnia jaka jest naprawdę.

Jak w tej sytuacji poradzi sobie Sara? Czy może liczyć na szczęście i miłość kogoś bliskiego?

"Mała księżniczka" bardzo mnie się podobała. Myślę, ze lubiący klasykę, ale i opowieści z morałem w tle będą nią zachwyceni. Sara została poddana próbie. Próbie charakteru, test na wytrzymałość psychiczną. Strona psychologiczna Sary, ale i pobocznych bohaterów została trafnie ukazane

"Mała księżniczka" to książka o miłości, o silnej relacji ojciec-córka, o tęsknocie. Lecz także o dorastaniu pod pływem dramatycznych przeżyć. Jest to książka o prawdzie i dobroci dziecka, płynącej prosto z serca. Polecam

Ocena: 5/6


tłumaczenie
Józef Birkenmajer

tytuł oryginału
A Little Princes

wydawnictwo
Egmont

data wydania

ISBN
9788323770633

liczba stron
291

kategoria
Literatura dziecięca


Za książkę dziekuję Pani Hannie , z Wydawnictwa Egmont

8 komentarze:

Meg Sheti pisze...

Jako dzieciak tego nie czytałam, ale z chęcią nadrobię :)

toska82 pisze...

Wiele razy widziałam tą bajkę, przepiękna była :)

Taki jest świat pisze...

Wspaniała książka :)

Elenkaa pisze...

Bardzo ładne wydanie, tak jak i wydanie "Dziewczę z sadu". Mam ochotę na obie książki. Mam nadzieję, że niedługo przeczytam :)

http://pasion-libros.blogspot.com

aaagusiek pisze...

Uwielbiam tę książkę :)

Książkowa Fantazja pisze...

Posiadam w bardzo starym wydaniu, chętnie sobie przypomnę tę historię :)

Unknown pisze...

Dawno temu czytałam "Małą księżniczkę" i niezwykle miło ją wspominam. Bardzo podobał mi się też stary film z Shirley Temple.

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Uwielbiam :) moja ukochana historia z dzieciństwa :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review