sobota, 4 października 2014

"Złoto głupców " Philippa Gregory

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:23
"Złoto głupców" jest już trzecią częścią, która wchodzi w skład serii Zakon Ciemności.

I tym razem, autorka Philippa Gregory nie skąpi czytelnikowi moc wrażeń i przygód głównych bohaterów.
A są nimi:: Luka, Freize, Izolda, Iszrak, Poitr


Tym razem młodzi podróżnicy przybywają do  XV-sto wiecznej Wenecji. W mieście odbywa się huczny, przesycony kosztownościami, przepychem oraz arystokratycznym szykiem karnawał. 

Młodzi znajdują się pod ogromnym wrażeniem karnawału . Kierowani listami od nieznanego nadawcy próbują odkryć kto stoi za produkcja fałszywym monet, a później wprowadzaniu ich na rynek.

Lecz zagadka nie jest jedyną dominantą powieści. Drugą jest oczywiście miłość. I to tego miłosny trójkąt. Luka , Izolda oraz Iszrak wplątani w uczuciowe zaułki poznają dwóch alchemików, którzy są w posiadaniu ponoć kamienia filozoficznego.

Młodzi ulegną magii weneckiego karnawału i popadną nieraz w tarapaty...

Philippa Gregory jest stworzona do pisania powieści z tłem historycznym. Pisarka z lekkością wplata sugestywne opisy XV-wiecznej Wenecji.
Opisy bogactwa, balów, wytworności oraz ówczesnego społeczeństwa są zaskakująco realistyczne. Najbardziej urzekł mnie realizm sytuacji społecznej kobiet, których los był wówczas bardzo nieciekawym zjawiskiem. Dyskryminowane traktowane przedmiotowo sprawiają, ze robi się ich żal. 

Wspomniałam o aspekcie miłosnym. Myślę, ze nikogo nie powinien dziwić ten fakt. Młodzi czytelnicy bardzo cenią wątki romantyczne.
Tutaj jest on dosyć wyeksponowany i opisany z większym naciskiem niż w dwóch poprzednich częściach.

Philippa Gregory niczego w sferze historycznej nie koloryzuje. wszelkie zawarte wątki oraz opisy opiera na swojej zawodowej ścieżce historyka. 

Czytelnik zatapiając się w "Złoto głupców" odniesie wrażenie, że wiele wątków rozpoczętych w dwóch, poprzednich częściach zostają zamknięte, ale nie martwcie się . Pisarka zafundowała czytelnikom nowe zagadki, które z czasem przed nami odkryje.

Dlatego polecam wam, bo tajemnica zagadka, a akcja tak naprawdę nabiera tempa. 

Ocena:5/6

tytuł oryginału
Fools' Gold
wydawnictwo
Egmont
data wydania
ISBN
9788323770305
liczba stron
344
kategoria
literatura młodzieżowa5 komentarze:

Magdalena pisze...

Lubię książki z tłem historycznym, jak tylko się natknę to na pewno przeczytam ;)

Taki jest świat pisze...

Przede mną jeszcze II tom, ale po trzeci również sięgnę :)

E. pisze...

Uwielbiam tę autorkę, potrafi naprawdę w genialny sposób łączyć swoje wymysły z prawdą historyczną w taki sposób, że czasem zastanawiam się, co jest rzeczywistością, a co fikcją. :) Tej serii jeszcze nie zaczęłam, ale na pewno sięgnę! ;)

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Przydałoby mi się w końcu zabrać do powieści tej autorki, gdyż zbierają same pozytywne opinie, więc warto poznać twórczość Gregory. :)

Unknown pisze...

Czytałam już kilka powieści historycznych tej autorki, więc może i ta seria mnie zaciekawi...

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review