środa, 19 listopada 2014

"FIFA mafia" Thomas Kistner

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:38
Technika tzw. "z rączki do rączki" nigdy nie wychodzi z "mody". Korupcja jest takim powszechnym zjawiskiem, że powoli wszyscy się do tego przyzwyczają.

Co chwilka w mediach aż huczy od doniesień, kto, kogo i za ile kupił.


W sporcie, w związkach sportowych korupcja jest na porządku dziennym. Wypatrywać tylko kiedy wybuchnie kolejna afera. W Polsce skandal goni skandal. W zeszłym tygodniu mogliśmy zapoznać się z doniesieniami oskarżeń o przyjęcie korzyści majątkowej przez prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Dziś już media donoszą, że istnieje możliwość przekrętów w procesie organizowania Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2018r,, które odbędą się u naszych wschodnich sąsiadów, Rosjan oraz tych, które odbędą się 2022 roku w Katarze.

Wszystko rozbija się o pieniądze. Kasa jest napędem, który kręci całym sportowym biznesem. Piłka nożna czy inne sporty to ogromne pieniądze. I o wielkim pieniądzach własnie pisze Thomas Kistner, autor "FIFA mafia".

Jak wskazuje element tytułu- mafia pozycja opowiada o czymś niechlubnym, kryminalnym oraz karalnym.
Korupcja w piłce nożnej nie dotyczy tylko niższych szczebli tejże organizacji. Przecież decydujące decyzje zapadają na samej górze, a tam najłatwiej przekupić i "przekonać" do swojej wizji członków FIFA.

Thomas Kistner uwagę czytelnika skupia przede wszystkim na dwóch nazwiskach, które miały znaczący, jeśli nie decydujący wpływ na dzisiejszy statut FIFY. Mam na myśli Horsta Dasslera, syna założyciela firmy specjalizującej się w produkcji odzieży sportowe-Addidas. Horst był człowiekiem, który kładł głownie nacisk na posiadanie coraz większej ilości pieniędzy. To on swoją zepsutą postawą dał możliwość wykreowania się jego jeszcze bardziej sprzedajnego następcy- Seppa Blattera.
Mechanizmy, zawiłości, procesy infiltracji, rozpracowywania, niebotyczne kwoty, świadkowie, informatorzy to wszystko pojawia się w tej pozycji.

Autor "FIFA MAFIA" wnika w organizacje, docieka, pyta, szuka przecieków, by obnażyć ten z pozoru uporządkowany, praworządny świat futbolu.
A jednak to tylko przykrywka. Co pieniądze robią z czołowych działaczy FIFA? Jak pieniądze, przekupstwo, zepsucie i brak zasad fair play niszczą tę wspaniałą dyscyplinę sportu?

Thomas Kistner jest w moich oczach bardzo odważny. Któż by się odważył wyjść naprzeciw tym mafijnym machlojkom. Autor wykazał się ogromnym zacięciem, profesjonalizmem, ale i zaradnością, gdyż trudno jest przebić się przez mur milczenia. Pamiętajmy, że FIFA to "dojna krowa" dla każdego, kto wchodzi w jej skład.

Książka jest wciągającą lekturą nie tylko dla maniaków sportowych. To taki autentyczny kryminalny opis tego, co istnieje, a o którym nie myślimy zasiadając na trybunach czy też przed telewizorem.
Ale przede wszystkim jest to pozycja, która traktuje także o tym, że tam gdzie obraca się ogromnym kapitałem nie ma szans na uczciwość i przejrzystość przepływu gotówki. Czyli korupcja jest i będzie? Poczytajcie, to zrozumiecie.

Ocena:5+/6

tłumaczenie
Katarzyna Tomaszewska, Michał Jeziorny
tytuł oryginału
FIFA Mafia Die schmutzigen Geschäfte mit dem Weltfußball
wydawnictwo
Sine Qua Non
data wydania
ISBN
9788379241866
liczba stron
368


3 komentarze:

Unknown pisze...

To jest dobra i ważna książka, ale moim zdaniem chwilami jest trochę nudna. Zbyt wiele nazwisk i szczegółów. Piszę to jako osoba, która piłką nożną interesuje się od 16 lat :)

Unknown pisze...

Coś niecoś słyszałam już o tej książce, jednak do tej pory nie miałam zbyt dużej ochoty na nią. Teraz moje nastawienie zmieniło się na jej korzyść. Zastanawiam się nad sięgnięciem po nią w niedalekiej przyszłości...

figlarneczytanie.pl pisze...

Sebastian- masz rację szczegółów jest ogrom. Tak wiele, jak wielka jest ta organizacja.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review