środa, 26 listopada 2014

"Moja dekada w Premier League" Wayne Rooney

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:35
Premier League*  – zawodowa liga piłkarska znajdująca się na najwyższym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Anglii. Gra w niej 20 klubów. W lidze tej obowiązuje reguła awansu i spadku. Premier League jest korporacją, której 20 zespołów w niej grających są udziałowcami. Sezon rozgrywek rozpoczyna się w sierpniu, a kończy się w maju. Każdy klub rozgrywa 38 meczów w tym czasie ze wszystkich 380 spotkań ligowych.

Premier League to środowisko naturalne angielskiego piłkarza-Wayne Rooney;a.

Wayne Rooney, bohater dzisiejszej recenzowanej autobiografii jest kapitanem jednej z najlepszych drużyn Premier League. Mianowicie Manchester United, ale i reprezentantem na pozycji napastnika swojej ojczyzny, Wielkiej Brytanii.

Przez lata piłkarskiej kariery Wayne Rooney doczekał się takich oto ksywek: Roo oraz Wazza. Mówi się także o nim "biały Pele", co już określa kierunek w jakim kontekście jest postrzegany wielki talent piłkarza.

Mnie osobiście Wayne Rooney kojarzył się z licznymi skandalami, zdradami małżeńskimi, których się dopuszczał z przygodnymi kobietami, ale i łysiną, która nagle zniknęła, co wzbudziło niepochlebne komentarze.


Dopiero autobiografia, w której piłkarz o swojej 10-letniej drodze z młodego zawodnika, do  prawdziwej gwiazdy angielskiego futbolu ukazała mnie tę postać w szerszym, zawodowym kontekście

  Przełom lat 2002-2012 to znaczące 10 lat (10 to także jego numer, widniejący na koszulce) jego możliwości. To czas dojrzewania, nabierania szlifu oraz ukierunkowania swojego talentu. 

To lata przełomowe, które ukształtowały tego niezłomnego, niestrudzonego , rudowłosego Walijczyka. Poprzez swoją autobiografię Anglik odsłania swoje słabości, jednocześnie podkreślając, ze próbuje je ujarzmić."Nie potrafię przegrywać" - jakże obrazowe zdanie.

Walijczyk zawsze boryka się po przegranym meczu z ogromną presją. Presją, którą narzuca sobie sam. Z pewnością wpływ na to miały lata pod przywódczym, trenerskim okiem sir Alexa Fergusona. Jednakże jest to dowód na to, iż charakter piłkarza ewoluuje. 


Piłkarz opowiada, prowadzi narracje nierzeczywistą, bo czyż można bieglej zrelacjonować 10 najważniejszych lat swojego zawodowego etapu życia? Brytyjczyk jednakże skupił się na swojej zawodowej drodze. Konsekwentnie unika drażliwych tematów ze swego życia rodzinnego. I tu pokazał klasę. Stara się, by jego najbliżsi zostali wykluczeni z kręgu domniemań oraz domysłów.

Ostrożnie także wypowiada się na temat kolegów po fachu. Z precyzją dobiera słowa. Dba o swój, ale i wizerunek PR innych.
Można by w takich założeniu próbować doszukać się czegoś. Wiemy, ze Wayne Rooney mimo, że ma już 29 lat nie zamierza rezygnować z gry w piłkę. Będzie walczył i pokaże na co go jeszcze stać.

Nic innego mnie nie pozostaje jak życzyć piłkarzowi wielu owocnych lat na boisku, a fanom, by ich idol sprawiał im wiele powodów do niepohamowanej radości

*źr.wikipedia

Ocena:5/6Za książkę dziękuję bardzo Panu Oskarowi z WYDAWNICTWA SQN

tłumaczenie
Michał Pol


wydawnictwo
Sine Qua Non


data wydania


ISBN
9788379242368


kategoria
biografia/autobiografia/pamiętnik

1 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review