sobota, 17 stycznia 2015

"Trucizna" Sara Poole

Autor: figlarneczytanie.pl o 05:39
Kościół jako instytucja jest przepełniona bogactwem, tajemnicą, ale i intrygami, które w czasach obecnych nie mają szans na ujrzenie światła dziennego.


 Lecz przed wiekami było inaczej. Duchowni niższego, wyższego szczebla, a nawet papież nie krył się ze swoimi knowaniami, obleśnym, często brutalnym zachowaniem. Spiski były na porządku dziennym.

Jednym z duchownych był  Rodrigo de Borja. Jego ambicją było stanie się głową kościoła, co zresztą udało mu się 11 sierpnia 1492 roku.

Jego poprzednikiem był papież Innocenty VIII. I właśnie o okolicznościach śmierci Innocentego VIII opowiada książka, pt."Trucizna", autorstwa Sary Poole.

Główną postacią jest Francesca Giordano. Jest ona córką truciciela, który służył na dworze papieskim. Francesca od dziecka uczy się, jak posiąść wiedzę tajemną, w dziedzinie trucicielstwa. 
Dziewczyna robi wszystko, by zostać nadworną trucicielką, w domu Rodrigo de Borji. To tu odkryje spisek, który uknuł papież Innocenty VIII, by wymordować wszystkich Żydów, zamieszkałych na terenie Rzymu, ale i na całym globie.

Bohaterka pragnie dowiedzieć kto, i dlaczego zamordował jej ojca i pragnie zemsty.....

Fabuła "Trucicielki" kręci się wokół licznych kłamstw,  zabiegów o bogactwo, stanowiska, ale tez wokół chorób trapiących i zbierających śmiertelne żniwo wśród nędzarzy, potępionego środowiska żydowskiego.

Francesca użyje wszelkich znanych sobie trucizn, sposobów, by ocalić Żydów, ale i posłuży temu, kto ma na tyle siły, przekonań, determinacji, by po śmierć Innocentego zawalczyć o tron papieski.

Autorka posługuje się bardzo prostym językiem, wplata wątki historyczne oraz obnaża jak zakłamanym, zadufanym w sobie było środowisko duchownych. 
Czytelnik dowie się, jak duchowni rozdzielali małżeństwa, by bezkarnie kopulować z młodymi mężatkami, jak wpychali na stanowiska duchowne swoich synów, a córki obnosiły się próżnością oraz bogactwem, gdy biedacy umierali na ulicach.

"Trucizna" jako książkę oceniam na czwórkę. Akcja mi się dłużyła. Przekrój czasowy, w którym toczy się fabuła jest bardzo krótka. To zaledwie parę dni, ale jakże znaczące dla historii kościoła.
Powieść ta nie kończy się w określonym momencie, gdyż "Trucizna " jest pierwszym tomem, opowiadający o rodzinie Borja.

Francesca jest ciekawą postacią. Zabija, choć ceni życie. Jest bardzo oddana, cierpliwa, a jednocześnie chwiejna pod względem religijności. Codzień bije się z myślami i zagłusza wyrzuty sumienia. Łączy ją ognisty romans z synem pretendenta do tronu papieskiego. Czy to coś zmieni w jej życiu?

Zatem, jeśli lubicie lektury o spiskach, kłamstwa, dylematach moralnych , ale i uczuciowych, to "Trucizna " może wam przypaść do gustu.

ocena:4/6

Książka bierze udział w wyzwaniach GRUNT TO OKŁADKA
                                             CZYTAMY EBOOKIwydawnictwo
Grupa Wydawnicza Foksal


data wydania


ISBN
9788328007703


liczba stron
384


kategoria
historyczna


           

2 komentarze:

Tirindeth pisze...

Nie było by źle, gdyby nie ta dłużyzna - nie lubię takich sytuacji, gdy sięgam po książkę, dobrą książkę, ale nie mogę przez nią przebrnąć.

Książkowa Fantazja pisze...

Nie słyszałam o tej książce, może mi się spodobać.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review