piątek, 16 stycznia 2015

"Wróżbiarze" Libba Bray

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:08
Nowy Jork, lata 20-ste XX wieku. Do miasta przyjeżdża młodziutka, siedemnastolatka, Evie. Ma zamieszkać z ekscentrycznym wujem Willem. 


Wuj Will jest właścicielem Muzeum Amerykańskiego Folkloru, Przesądu i Wiedzy Tajemnej. Pod jego opieką znajduje się już Jerycho.

Bohaterka, pomijając powody jej wyjazdu z Ohio bardzo się cieszy na samą myśl zamieszkania w wielkim mieście. Marzy o tym, aby jej nazwisko stało się znane w szerokim gronie.

Dziewczyna postanawia zaszaleć, wraz ze swoją przyjaciółką Mabel. Jednak już na początku jej pobytu zostaje okradziona przez niejakiego Sama.
Evie jest obdarzona zadziwiającą zdolnością. Potrafi odczytać przeszłość oraz tajemnicę tego, kto da jej do potrzymania jedną z osobistych przedmiotów. Jednakże w obawie przed osądzaniem kryje się z tym darem.

Jednakże nadchodzi taki moment, że Evie zmuszona jest go użyć. W mieście zaczyna się seria brutalnych morderstw. Wuj Will zostaje poproszony przez policję, by został ich konsultantem, gdyż pierwsza (później się okaże , że nie pierwsza, a któraś z kolei) ofiara- dziewczynka, polskiego pochodzenia, Ruda Badowski zostaje pozbawiona gałek ocznych, a na jej ciele znajdują się okultystyczne symbole. 
Wuj Will, Jerycho, Evie postanawiają zbadać tę zbrodnie, ale i kolejne. Dochodzą do zaskakujących wniosków, a zabójca jest groźniejszy niż komukolwiek mogłoby się wydawać....

Evie należy do grupy nastolatków, których autorka nazwała Wróżbiarze. Jest ich kilku. Jednakże nie mają oni o sobie bladego pojęcia. Ich drogi się krzyżują i wskazuje wszystko na to, że gdy jedna sprawa okultystycznego zabójcy zostanie rozwiązana, to prawdziwe wyzwanie jeszcze przed nimi.

Oprócz Evie poznamy Memphisa. Jest to czarnoskóry chłopiec, który kocha literaturę. Sam pisze wiersze. W tym celu zawsze udaje się na cmentarz, w pobliżu straszliwej rezydencji. Chłopiec wracając do Harlemu zawsze odnosi wrażenie, że śledzi go czarny kruk, a rezydencja go wzywa. Memphis także jest wróżbiarzem. Posiada dar uzdrawiania. Dar jest uśpiony od momentu, gdy próbował uzdrowić umierającą matkę, a dziwny głos odebrał mu dar.
Teraz dar przejawia jego młodszy brat. Chłopiec przepowiada przyszłość. Ostrzega Gabriela, jedną z ofiar zabójcy.

Innym obdarowanym jest także złodziejaszek Sam. Gdy mówi do siebie po cichu "nie zobacz mnie" to jakby stawał się niedostrzegalny przez otoczenia. 
Jest także aktorka rewiowa Thera, która czyta w snach.

Mimo tylu postaci, to Evie gra pierwsze skrzypce. Postali wróżbiarze odegrają znaczącą rolę w kolejnej części tego cyklu, ponieważ autorka na zakończenie "Wróżbiarzy" rozwija kolejny magiczny wątek, który jak mniemam ma być rozwinięty.

"Wróżbiarze" jest to książka podczas, której czułam strach i grozę. Opisy zabójstw są tak obrazowe, że serce mi zamierało z przerażenia. Tym bardziej, że autorka porusza się po gruncie okultystycznej, w ramach dawnych wierzeń i działalności sekty, która wierzyła w powrót Bestii.

Nie przypuszczałam, że literatura w sumie  z gatunku fantasy, pomieszana z thrillerem tak pozytywnie mnie zaskoczy. Nie przeszkadzał mnie nawet wiek bohaterów. Mimo młodego wieku zachowują się, bawią, korzystają z życia tak, jak dorośli. 

Nie ma miejsca, bym odnalazła w tej lekturze infantylnego języka. Owszem malutki wątek miłośny się pojawił, lecz nie jest on przedstawiony w sposób nachalny.  
Wplecenie sił nadprzyrodzonych, klimatycznych opisów lat 20-stych XXwieku uważam za doskonały pomysł.

"Wróżbiarze" wciągnęło mnie niemal od pierwszej strony. Wczoraj, gdy byłam na końcowym etapie czytania, byłam tak pochłonięta, że nie liczył się cały świat. Musiałam, po prostu musiałam poznać zakończenie całej tej historii. 
Szczerze wam polecam, bo naprawdę warto.

ocena:5+/6

Książka czytana w ramach wyzwań CZYTAM EBOOKI
                                            CZYTAM FANTASTYKĘ

tłumaczenie
Anna Studniarek
tytuł oryginału
The Diviners
wydawnictwo
MAG
data wydania
ISBN
978-83-7480-276-5
liczba stron
556
kategoria
fantastyka, fantasy, science fiction

8 komentarze:

Natalia Katarzyna pisze...

Cieszę się, że trafiłam na taką opinię, bo ta książka stoi u mnie na półce i czeka na przeczytanie. Mam nadzieję, że też mi się spodoba.

Natalia pisze...

Brzmi ciekawie. Widziałam fajną promocję na tę pozycję, a twoja opinia skusiła mnie na zakup :D

Magdalena pisze...

Niezwykła mieszanka gatunków. Brzmi niezwykle kusząco. Z chęcią przeczytam ;-)

Unknown pisze...

Ta książka czeka na mojej półce na swoją kolej :)

Wioleta Sadowska pisze...

Uwielbiam, gdy podczas lektury czuć grozę i strach. To zdecydowanie książka dla mnie.

Tirindeth pisze...

Tak wiele pozytywów posypało się w sieci na temat tej książki, że po prostu muszę ją dorwać ;)

Unknown pisze...

Brzmi interesująco, chyba się skuszę :)

Książkowa Fantazja pisze...

Kiedyś byłam nią bardzo zainteresowana, miałam nawet wypożyczyć w bibliotece, ale potem jakoś o niej zapomniałam, hm widzę, że to był błąd.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review