poniedziałek, 23 lutego 2015

"Kontrakt płci" Carole Pateman

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:26
Carole Pateman urodziła się w 1940 roku w Wielkiej Brytanii. Jest profesorką nauk politycznych, wybitną teoretyczką demokracji uczestniczącej, znawczynią ruchów pracowniczych, filozofką oraz działaczką feministyczną.

W swej pracy badawczej łączy nauki społeczne i ekonomię. Zajmuje się feministyczną krytyką filozofii i myśli politycznej, a także nowymi teoriami państwa opiekuńczego i tzw. dochodu gwarantowanego. Od lat Carole Pateman jest związana jest związana z Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles.


Carole Pateman jest autorką książki pt.:"Kontrakt płci". Jest to kolejna pozycja, która wchodzi w skład księgozbioru dzieł feministycznych, które są popierane przez Kongres Kobiet.

I choć "Kontrakt płci" nie jest nowością na rynku wydawniczym, to jej założenia, przemyślenia są wciąż aktualne. 

Ruch feministyczny przeżywa swoisty BUM. Szczególnie na polu polityki polskiej, gdyż coraz szersze grono osób publicznych staje w obronie praw nie tylko kobiet, ale osób homoseksualnych czy transseksualnych.

Światopogląd społeczny się zmienia i dojrzewa, by zaakceptować równouprawnienie, ale i spojrzeć bardzo tolerancyjnym okiem na inność. Przykładem pozytywnych zmian może być  prezydent Słupska, Robert Biedroń, ale i zapowiadany start w tegorocznych wyborach prezydenckich posłanki Anny Grodzkiej.

Jednak jest jeszcze wiele do zrozumienia, oraz konieczności wprowadzenia zmian na lepsze. Szczególnie w ciągłym staraniu aby działać na rzecz wyrównania płac kobiet względem mężczyzn. I choć obywatelki Polski mają prawa wyborcze od 1918 roku, to nawet po upływie niemal 100 lat statycznie Polki zarabiają (szczególnie po urodzeniu pierwszego dziecka) o 23% mniej niż ich męscy odpowiednicy.

O gwarantowanych świadczeniach jest m.in. ta książka. Autorka na kartach swojej książki dołącza do lewicowego nurtu demokracji. Pateman przedstawia wiele nurtów filozoficznych. Jak chociażby Hobbesa, Locke'a, Rousseau. 

Carole Pateman zaznajamia czytelnika ze znaczeniem terminu "kontrakt płci", umowy, która została zawarta na podwalinach o kulturowe wykluczenia kobiet, korzystanie z ich pracy afektywnej, ale zdolności reprodukcyjnej. Nierówność płci jest widoczna, szkoda tylko, że widzą to osoby związane ze środowiskiem feministycznym (także mężczyźni).

Ta pozycja jest bogatą analizą, która obala mit o tzw. "społeczeństwa obywatelskiego". Filozofka wierzy, ze żadne instytucje, parytety nie rozwiążą nierówności wobec kobiet. To wszystko zaczyna się w głowach. To my, jako element gospodarki, społeczeństwa, światopoglądu musimy zmienić myślenie. Musimy zacząć dostrzegać i krok po kroku zmieniać, wyrównywać. 

"Kontrakt płci" to bardzo ważna, aktualna publikacja. Wnosząca bardzo ważny wkład w formułowaniu  "kontaktów" na prawym oraz lewym skrzydle politycznym.
Polecam każdej feministce, czy feminiście, ale i osobom, które chcą skonfrontować swoje poglądy z tym, co głosi Carole Pateman.

OCENA:5+/6

Za książkę dziękuję Wydawnictwu CZARNA OWCAtłumaczenie
Jarosław Mikos
tytuł oryginału
THE SEXUAL CONTRACT
wydawnictwo
Czarna Owca
data wydania
ISBN
9788375549242
liczba stron
320
kategoria
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

1 komentarze:

kasjeusz pisze...

W tej serii wychodzą naprawdę interesujące tytuły - poznałam dzięki niej m.in. Simone de Beauvoir. :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review