niedziela, 15 marca 2015

Sprawa Ewy Moreno Autor: Håkan Nesser

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:28

Być może was zaskoczę faktem, że "Sprawa Ewy Moreno" jest to "nesserowska" powieść w wydaniu kobiecym.

I tu możecie się lekko zastanowić, co autor ma na myśli? Nie, nie , pisarz nie zmienił ścieżki kariery. Nie zasmakował w romansie, a nawet w powieści obyczajowej. Po prostu postacią, która jest mózgiem całej akcji jest kobieta.


Detektyw Ewa Moreno, bo o niej piszę, dostaje urlop i wyjeżdża do małej miejscowości, by tam odpocząć z miłym towarzystwie mężczyzny. W pociągu gawędzi z nastolatką , która podróżuje w tym samym kierunku, by poznać swego ojca Arnolda Maagera.

Matka nastolatki w dniu jej 18-tych urodzin zdradziła, że ojciec  od 16-stu lat mieszka w zakładzie psychiatrycznym. Dziewczyna chce poznać ojca i poznać mroczny sekret, który przez lata był przed nią skrywany. 

Okazuje się, że Arnold przed laty przyznał się do zabójstwa swojej uczennicy, która była z nim w ciąży. 

Lecz nagle córka Arnolda znika, a przerażona matka zgłasza jej zaginięcie. Ewa Morena zaczyna śledztwo, nawet kosztem swojego romantycznego związku. Czuje się  w obowiązku sprawdzić, czy dziewczyna żyje? Dlaczego policja sprawę traktuje tak opieszale? Komendant miejscowej policji okazuje się ignorantem , chamem i próżniakiem. Ma na pieńku z lokalną gazetą, dzięki czemu Ewa odkrywa ciemne sprawki szefa policji....

Ale próba odnalezienia nastolatki, żywej bądź martwej nie jest jedynym problem Moreny. Przesłuchuje ona także więźnia, który twierdzi, że zna policjanta pedofila, którego ona doskonale zna. Ale zanim ujawni jego dane, to Ewa musi spełnić żądane warunki... 

Fajnie, że detektywem jest kobieta. Kobieta ma inne podejście do odkrywania prawdy. Ma jaśniejszy umysł. Nie ma na celu zgnojenia współpracowników. Ma  natomiast silne poczucie sprawiedliwości. Mimo swojej delikatnej , kobiecej natury jest energiczna, zadziorna, dokładna i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.

Moreno drąży temat zabójstwa Winnie Maas- uczennicy w ciąży. Dochodzi do zaskakujących wniosków. Trochę ją to przeraża, ogarnia ją strach, że nie wszyscy winny zostaną ukarani. 

NIe jest to zwykły kryminał. Pod koniec czytelnik domyśli się rozwiązania zagadki, ale także dojdzie do wniosku, że kara zawsze nas dopadnie. Jak nie dosięgnie nas wymiar sprawiedliwości, to ofiary pośrednie odpłacą nam za krzywdy oraz wieloletnią emocjonalną samotność.

Ocena:5/6

Książka bierze udział w wyzwaniu GRUNT TO OKŁADKA

tłumaczenie
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska
tytuł oryginału
Ewa Morenos fall
wydawnictwo
Czarna Owca
data wydania
ISBN
9788375548648
liczba stron
392
słowa kluczowe
literatura szwedzka
kategoria
thriller/sensacja/kryminał

4 komentarze:

Książkowa Fantazja pisze...

Musze się wziąć za tego autora, ale póki co czeka wiele innych pozycji na przeczytania.

Małgorzata pisze...

Cóż ja mogę powiedzieć, uwielbiam Nessera, więc prędzej czy później trafi i ta książka w moje ręce :)

Joanna M.P. pisze...

Zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Zapisuję tytuł :)

Taki jest świat pisze...

Jeden z moich ulubionych skandynawskich autorów

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review