czwartek, 30 kwietnia 2015

"Baśnie afrykańskie" Roger D. Abrahams

Autor: figlarneczytanie.pl o 14:01

Baśń jest jednym z fantastycznych gatunków epickich. Jest to utwór niewielkich rozmiarów, odnosi się do folkloru. W baśniach odnajdziemy m.in. siły nadprzyrodzone, nienaturalne zjawiska i postacie. Główną cechą takiego utworu jest nieokreślony czas i miejsce, ludowa mądrość, wierzenia ludowe oraz zjawiska magiczne.
Baśń może być oparta na podaniach i legendach.

Każdy z nas słyszał w swoim życiu niejedną baśń, opowiadała nam ją babcia, czy inna bliska nam osoba. My również przekazujemy dalej opowieści naszego dzieciństwa. Historię te wzbogacają wyobraźnie, między wierszami przekazują mądrości i morały.

 Z moimi dziećmi często czytamy takie utwory, dlatego, gdy otrzymałam możliwość zapoznania się z pozycją Rogera D.Abrahamsa pt. "Baśnie afrykańskie" ucieszyłam się z możliwości "powrotu" do lat dzieciństwa. Książka jest zaopatrzona intrygującym napisem, mianowicie 18+. Zastanawiałam się, co jest w tej pozycji takiego, że jest ona przeznaczona dla osób pełnoletnich?

Jak wynika z tytułu, książka ta, jest zbiorem baśni etnicznych, które wywodzą się z Czarnego Lądu czyli Afryki.
W Afryce podobnie jak w przypadku innego wielkiego regionu geograficznego, istnieją nieobojętne różnice w charakterze, złożoności oraz wielkości kultur- od starych, eleganckich i wyrafinowanych kultur miejskich, aż po kultury ludów leśnych, pustynnych, do dziś posługujących się najprostszymi technikami łowieckimi oraz zbierackimi.
Na Czarnym Lądzie istnieją ogromne narody, trzy rozległe królestwa, jak również małe plemiona, z których każde ma swoje osobliwe, starożytne i czcigodne tradycje. Autor podkreśla, że zbiór baśni, by nie powstał gdyby nie badacze Czarnej Afryki, słuchając bajarzy, a później zapisywali ich opowieści.

Roger Abrahams podzielił swoją książkę na rozdziały, w których zawarł kilkanaście baśni, w zależności od ich tematyki. Są one niejednokrotnie bardzo krótkie, lecz zdarzają się i takie, które są obszerniejsze w treści. Na początku każdego rozdziału jest przedmowa, w której autor opowiada genezę danych opowieści, wymienia ich charakterystykę itp. zagadnienia.
Ale przejdźmy do przedstawienia poszczególnych działów tej lektury.

1. Dziwne opowieści z wielkiego oceanu bajek.
W tej części znajdują się więc historie zbudowane według popularnych wzorców bajki o dziwach, zawierające elementy tak znane jak wielokrotne próby, które musi przejść bohater, magiczni pomocnicy, których sobie zdobywa, czy ostateczna nagroda w postaci ręki królewny.

2.Opowieści o których można dyskutować a nawet się na ich temat sprzeczać
Tu znajdują się "historię z dylematem"omawiające ściśle określony problem moralny oraz opowieści z morałem.

3.Historyjki o przecherach i innych osobliwych istotach: opowieści dla rozrywki.
Historię te należą do najbardziej typowych, mogą one się wydać bardzo ekscentryczne, chociażby ze względu na chaotyczne motywy postępowania oraz bezwzględność bohaterów. Są to opowieści o sukcesach i porażkach.

4.Opowieści sławiące wielkie czyny.
Nie są to opowieści o historycznym powstaniu świata, a raczej o wielkich bohaterach tych ziem.

5.Droga przez życie.

Wcześniej napisałam, że zaintrygowała mnie informacja, jakoby była to książka przeznaczona dla dorosłych. Teraz już wiem dlaczego tak ma być. W zbiorze tym są zawarte opowieści z przemocą, która dla młodszych osób mogą być zbyt drastyczne, choć ja uważam to za lekką przesadę.

Podsumowując jest to ciekawa książka, czyta się ją bardzo szybko. Szkoda, że czcionka nie była ciut większa, ale to już moja subiektywna ocena. Warto sięgnąć po tę pozycję, by się samemu przekonać, że historie o zającu, próbach, by zdobyć księżniczkę i inne, są tak bliskie i niemalże identyczne do tych, które można usłyszeć w Europie.

tłumaczenie: Hildebrandt Klaudyna
tytuł oryginału: Ethnic folktales African folktales
wydawnictwo: G+J RBA Wydawnictwo
data wydania: czerwiec 2012
liczba stron: 436
kategoria: Literatura piękna
ocena 5/65 komentarze:

Unknown pisze...

Miałam kiedyś okazję zapoznać się z podobną książką, zawierającą baśnie w większości o zwierzętach i była to jedna z moich ulubionych książek w czasach dzieciństwa. Tą pozycją również mogłabym się zainteresować i być może zakupię ją na prezent dla któregoś z dzieciaków z mojej rodziny, a przy okazji sama przeczytam.

Alicja S. pisze...

Bardzo chętnie przeczytam, uwielbiam baśnie, tym bardziej z odległego kontynentu, których wydawcą jest National Geographic :)

JolaK pisze...

Ciekawa pozycja, afrykańskich bajek jeszcze nie czytałam.

kasjeusz pisze...

Mam wszystkie zbiory baśni z tej serii; po lekturze uderzyło mnie to, jak wiele motywów/bohaterów powtarza się w różnych zakątkach świata. ;) Oczywiście, różnic też nie brakuje, po prostu skupiłam się na tych popularnych schematach fabularnych. ;)

Joanna M.P. pisze...

Bardzo ciekawa lektura :) czasem lubię oderwać się od typowych powieści i zagłębić się w obcej kulturze i jej dawnych opowieściach :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review