wtorek, 12 maja 2015

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:39

Świat cierpi na brak mężczyzn, szczególnie tych, którzy są cokolwiek warci.”

Uwielbiam klasykę literatury angielskiej. I nie ma dla mnie znaczenia, czy jest jest to literatura obyczajowa, romans, z może kryminał. Wielka Brytania słynie z wybitnych jednostek, z każdej dziedziny kultury. I tak, jak uwielbiam angielskich muzyków, tak ciut bardziej cenię od nich pisarzy. Jane Austen należy do tego grona. Jest ona obok sióstr Bronte i Agathy Christie moją ulubioną pisarką.


 „Duma związana jest z tym, co co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.” 

Tworzy ona wyjątkowe dzieła. Jej bohaterowie są charakterystyczny, różnorodni, pełni czaru, gracji i uroku. I nie ważne , czy ich czytelnik lubi czy też nie, bo w każdym znajdzie prawdziwość, realizm , której tak często na próżno szukać w powieściach współczesnych twórców.

W związku z tym nie dziwi mnie fakt, że klasyki autorstwa Jane Austen chętnie są przenoszone na duży ekran. Kto by się oparł takich bohaterom jak pan Darcy, czy Elizabeth Bennet. I mimo, że w "Dumie i uprzedzeniu" cała fabuła kręci się wokół zawirowań miłosnych, to tło społeczno-obyczajowe jest przedstawione w sposób faktycznie zaistniały w czasach powstawania powieści.

"Aktorzy" występujący w tej książce są nacechowani emocjami, bolączkami czy lękami. Kobiety , które nie wywodziły się z wystarczającą majętnych domów, były zmuszone polegać na swojej urodzie, koneksjach i wdzięku. Musiały obracać się w jak najznamienniejszym towarzystwie, by "złapać" najlepszego towarzysza życia. 

 „Jak przyjemnie jest spędzać wieczór w podobny sposób. Nie ma jak lektura, to moje święte przekonanie. Książka nigdy człowieka nie męczy. Kiedy będę miała własny dom nie zaznam spokoju bez wybornej biblioteki.”

Tak i jest z siostrami Bennet: Jane, Elizabeth, Kitty, Mary, Lidia. Cztery siostry, które stracą po śmierci ojca  swoje domostwo na rzecz kuzyna duchownego, chciałyby dobrze wyjść za mąż. Ale dwie z nich , czyli Jane i Elizabeth nie chcą wyjść za mąż dla pieniędzy. One mają marzenia, ideały i serca. Szukają szacunku i miłości. Chcą kochać i być kochane. W przeciwieństwie do swych sióstr i naiwnej, nieokrzesanej matki, są rozważne, dobrze wychowane. Jane ma naturę prostolinijną, spokojną i wyważoną. Elizabeth jest troszeczkę bardziej zadziorna i kieruje się uprzedzeniami. Ma awersje do ziemskiego pana Darcy'ego. Jego małomówność i zaduma jest przez nią postrzegana jako wyniosłość i pycha. Czy tak jest w istocie? Czy można by pokochać  kogoś takiego?

 „- Określenie "szaleńczo zakochany" jest banalne, wątpliwe i tak nieokreślone, że daje mi zgoła niewielkie pojęcie o sprawie. Często kwituje się nim zarówno uczucie wynikające z półgodzinnej znajomości, jak i prawdziwą miłość.”

"Duma i uprzedzenie" jest piękną opowieścią o miłości, konwenansach, uczuciach, które bywają zgubne w skutkach, ale także o społeczeństwie XVIII/XIX wieku.  Autorka nie piszę prosto, bo piszę językiem ówczesnych czasów. NIe jest to wada, a zaleta. Tak piękne historia opleciona w finezyjne słowa nadaje pozycji płynność, ciekawość i elegancje. 

 „Każdy człowiek potrafi bez trudu zrobić pierwszy krok - zwykle jest to lekkie zainteresowanie - niewielu jednak ma dosyć odwagi, by zakochać się prawdziwie, nie otrzymując po temu zachęty.”

Cieszy mnie prostota zastosowana przez Jane Austen. Wielowątkowość byłaby tu niepotrzebna i zbędna. Odkładając książkę na półkę czuje czytelnicze spełnienie i radość w sercu, że są takie cudowne dzieła. To nie koniec mojej przygody z pisarką. Przede mną kolejne jej lektury, a dziś wieczorem przygotowałam sobie ekranizację "Dumy i uprzedzenie". Wieczór zapowiada się wyśmienicie i takiego również wam życzę.

Ocena: klasy poza skalą.

tłumaczenie: Magdalena Gawlik-Małkowska 
tytuł oryginału: Pride and Prejudice 
wydawnictwo: Prószyński i S-ka 
data wydania: październik 2006 (data przybliżona) 
ISBN: 9788376480756 
liczba stron: 304  
kategoria: klasyka

Książka bierze udział w wyzwaniu GRUNT TO OKŁADKA i CZYTAM KLASYKĘ

3 komentarze:

Galeria Książek pisze...

Fajnie, że nie oceniasz klasyki ;) Co do powieści, to nie zachwyciła mnie jakoś mocno, ale lekko się czyta ;) Idealna na deszczowy wieczór ;)

MÓJ BLOG - GALERIA KSIĄŻEK

Mojra pisze...

Uwielbiam Dumę i Uprzedzenie :)

Wioleta Sadowska pisze...

Uwielbiam tę książkę. Trzeba czytać klasykę!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review