wtorek, 9 czerwca 2015

"Ciemność płonie" Jakub Ćwiek

Autor: figlarneczytanie.pl o 07:03
Dodaj napis

Twórczość Jakuba Ćwieka polecano mnie wielokrotnie, ale zawsze mawiałam "nie teraz", "później".
Ale w końcu skończyły się wymówki i nadszedł moment, kiedy sięgnęłam po najnowszą powieść pisarza, pt:"Ciemność płonie".

I pytam się was, ale przede wszystkim samą siebie, dlaczego tak późno?".


Natalia , to studentka kulturoznawstwa zostaje zaczepiona na przystanku autobusowym przez grupę wyrostków. Wszystkie osoby przebywająca na przystanku udają, że nic nie widzą , nic nie słyszą. Natalia czuje się zaszczuta i przerażona.

W pewnym momencie podchodzi do niej Darek, kloszard , katowickiego dworca centralnego. Bezdomny przegania młokosów,  prosi Natalię o datek w postaci dwudziestu złotych. A tej,  portfela wylatuje złota moneta, o której dziewczyna nie miała zielonego pojęcia. Kloszard od razu interesuje się ową monetą i jakoby pod presją wymusza na dziewczynie, by ta mu ją oddała.

Natalia nie zdaje sobie sprawy, że dla Darka ta moneta jest przepustką do wolności, do normalności , a ona od tej pory będzie skazana, by każdą noc spędzać w zakamarkach dworca centalnego, w towarzystwie Wybranych.

Ale kim są ci Wybrani? Jest to grupka osób, których życie zepchnęło na margines społeczny, ale i tacy, którzy nieświadomie oddali innemu Wybranemu wspomnianą wyżej monetę. Wówczas dokonuje się zamiana. Czasem na uczciwych warunkach, ale częściej na opartej na chciwości, rządzy i cwaniactwa.

Wśród wybranych znajduje się Darek, Literat (trafił do tego grona próbując spisać dzieje bezdomnych koczowników dworca), Izka (dawniej prostytutka), Albert (którego szuka żona), Tadeusz (w młodości uderzył kamieniem chłopaka swojej byłej i go zabija), Janusz (zabiera monetę pewnemu zamożnemu gogusiowi), Grzesiek (policjant, który miał to szczęście i zdobył monetę uczciwie).

To grono za dnia pracuje, ma swoje sprawy, lecz zawsze przed zapadnięciem zmroku kryją się w zakamarkach dworca. Ale dlaczego? Czy dobrowolnie zdecydowali się na opuszczenie rodzin, domów, pracy i dotychczasowego życia?

Otóż nie. Do takiego trybu życia zmusiła ich CIEMNOŚĆ. Ciemność to siły zła, które swym ogniem strawią każdego, kto w nocy będzie przebywał poza budynkiem dworca. Ciemność jednak nie pozostaje bezczynna.
O nie. Ona mami. Namawia. Kusi. Straszy. Wysyła zjawy, omamy z białymi gałkami ocznymi, by którykolwiek Wybrany uległ.

Wybrani nazywają dworzec umieralnią, gdyż Ciemność zawęża kręgi. Osacza swoje ofiary, niszczy ich psychicznie. Czy jest dla nich jeszcze jakaś nadzieja? Czy ksiądz egzorcysta jest w stanie pozbyć się klątwy, która na nią padła, w chwili, gdy oddaje monetę Darkowi?

Autor, Jakub Ćwiek przygotowywał zarys powieści poprzez dokumentacje życia bezdomnych. Ale nie czynił tego z okazjonalnych obserwacji. Aby wczuć się w sytuację mieszkańców dworca, w Katowicach przez pół roku mieszkał z nimi. Uczył się od nich. To ci ludzie, których spotykał stały się zalążkiem postaci "Ciemność płonie".

"Ciemność płonie" to powieść  z gatunku horroru. Ja się nie bałam. Sama lektura nie zmroziła krwi w żyłach. Być może dlatego, że bardziej jako czytelniczka skupiłam się na życiu bohaterów. Życiu na marginesie społecznym, zepchniętych oraz wyobcowanych.

"Ciemność płonie" to powieść o brzydkiej rzeczywistości, o samotności, lęku i zagubieniu. Ale także o braku nadziei na przeżycie, gdyż ciemność nie zapomni o nikim i nikogo z Wybranych nie przeoczy.

Jakub Ćwiek przypadł mi do gustu, Początkowo zastanawiałam się  czemu fabuła zaczyna się od momentu, który   tak naprawdę rozwija się pod koniec książki. Teraz to rozumiem i cieszy mnie taki zabieg. Bohaterowie są tak różnorodni, że mimo, że łączy ich wspólna obawa przed Ciemnością, to właśnie ta inność jest największym atutem tej pozycji.

Jestem przekonana , że "Ciemność płonie" stanie się hitem. Jakub Ćwiek właśnie zdobył nową fankę swojej prozy. Już niedługo z pewnością sięgnę po kolejne jego powieści.
A wy znacie Jakuba Ćwieka? Polecacie coś?

Ocena:5/6


Za książkę dziękujemy Panu Oskarowi z Wydawnictwa SQN
WYDAWNICTWOSQN.PL

4 komentarze:

Unknown pisze...

Nie znam autora i jego książek, ale widzę że warto poznać :)

Wioleta Sadowska pisze...

Trudna i mroczna książka, ale widzę, że ma coś w sobie. Zapisałam sobie jej tytuł.

JolaK pisze...

Czytałam tę powieść i myślę, że jeszcze sięgnę po inne książki autora.

Miłośniczka Książek pisze...

Jak już wiesz, też mam za sobą tę powieść. Świetna jest. Chcę więcej ^_^ Z pewnością sięgnę po kolejne powieści autora :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review