poniedziałek, 29 czerwca 2015

"Niech będzie nam wybaczone" A.M. Homes

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:16
Bookathon- zadanie. Przeczytaj bestseller .


"Niech nam będzie wybaczone", to powieść, o której pierwszy raz usłyszałam, a raczej miałam okazję zobaczyć okładkę oraz opis na znanym i lubianym przeze mnie portalu o książkach - Lubimy czytać.

Od razu zapałałam straszliwą , ponaglającą ochotę, by zdobyć oraz przeczytać tę powieść. Nie odstraszała mnie nawet ilość stron. Jest ich aż 688.


Czyż należy się obawiać tzw. "cegły" skoro jest tak polecana?
W niedzielę, z samego rana zabrałam się za jej czytanie. NIe liczyłam, że ją ukończę, lecz nie mogłam się od niej oderwać.
Czyżby była aż tak wspaniała?

Poczytajcie dalej...
Fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy Harold Silver wraz z żoną zostaje zaproszony na kolacje, do okazałej rezydencji swojego brata George'a. Wówczas dzieje się rzecz dziwna. Szwagierka Harolda ewidentnie się do niego przystawia. Ociera się o niego i daje znaki, że liczy na coś więcej niż relacja szwagier-szwagierka.

Harold czuje się zdezorientowany, a gdy o sytuacji opowiada żonie, ta go wyśmiewa. Mijają dni, gdy dzwoni roztrzęsiona Jenny i mówi szwagrowi, że George  został aresztowany i czy byłby tak miły i odebrała brata?
Harold po przybyciu na posterunek policji zostaje poinformowany, że potentat medialny jakim jest George przejechał na czerwonym świetle i zderzył się z innym samochodem. W wyniku kolizji śmierć poniosło małżeństwo, a ich synek został ranny.
Harold jest przerażony , ale nie tyle kłopotliwą sytuacją, w której znalazł się brat (notabene wcale go nie lubi), ale dlatego, że George zachowuje się nienaturalnie.

Mężczyzna jest pobudzony, aktywny i dziwacznie rozkojarzony. George trafia na obserwacje do szpitala,  a tymczasem....Harold i Jenny idą do łózka. To cudzołóstwo zostanie surowo ukarane....

O tego momentu Harold ze spokojnego, nijakiego wykładowcy akademickiego zmienia się nie do poznania. Jednakże jego psychoza na punkcie trzydziestego siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona nie mija.
Pytanie brzmi czy dziwaczne, nieprzewidywalne zachowania dotyczą tylko Georga? A  może to cecha dotycząca wszystkich Silverów?

"Niech będzie nam wybaczone " jest przykładem powieści, gdzie medialna promocja jest istotniejsza niż sama książka Zaskakujący jest fakt, że o ile głośne i (jak widać na moim przykładzie) zachęcanie do zapoznanie się z książką było huczne i udane, to fabuła nie niesie za sobą nic ciekawego.

Wcześniej wspominałam, że nie mogłam się od niej oderwać. Owszem nie byłam, ale tylko po to, by ją w końcu zmęczyć, przeczytać i zapomnieć.
Wydawca, ale i patroni medialni chwalą, że owa pozycja zawiera w sobie czarny humor, zawrotne tempo i nieoczekiwane oraz zaskakujące zwroty akcji.

Ja się pytam, w którym miejscu , w którym wątku to wszystko znajdę? NIe doszukałam się. Za to czułam się już zmęczona szybciej niż by to się mogło wydawać.
Odniosłam wrażenie, że A. M. Homes "lała wodę", by napisać tomiszcze.

Słabe to tomiszcze. Owszem okładka piękna, inna, ale już zawartość to bezkształtny twór pisarki. Zdania krótkie, wkurzające. Też bym chyba taką powieść była w stanie napisać. Co to za sztuka pisać perypetie minuta po minucie. Koszmar.
A te wieczne rozważania Harolda o NIxonie doprowadzały mnie do szału. NOś kurcze, to jakbym kazała czytać Amerykanom o Piłsudskim  , w co drugim zdaniu.

Te 688 stron ciągnęło się w nieskonczoność. Po ukończeniu "NIech będzie nam wybaczone" czułam się wypruta z sił. Mam poczucie straconego czasu, choć jak mawia przysłowie :"Nie spróbujesz, nie dowiesz się".

Teraz już wiem, że medialny szum nie zawsze idzie z parze z jakością.
Czy polecam? NIe za bardzo.

Ocena: 2/6

4 komentarze:

Leger pisze...

W takim razie, nie będę tracić czasu :)

JolaK pisze...

Dzięki za ostrzeżenie:)

Nie teraz - właśnie czytam pisze...

Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale po zapoznaniu się z Twoją recenzją z pewnością po nią nie sięgnę :) Pozdrawiam i proszę poczochrać ode mnie psiaka ;)

Unknown pisze...

A na początku recenzji miałam tak wielkie nadzieje. Szkoda.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review