czwartek, 18 czerwca 2015

"Zagadki przeszłości" Kate Atkinson

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:36

"Zagadki przeszłości", to już trzecia pozycja, autorstwa Kate Atkinson, którą poznałam. Pierwszą była fenomenalna powieść "Jej wszystkie życia" oraz druga część cyklu kryminalnego z Jacksonem Brodie, "Przysługa".

Skoro "Przysługa" mnie się spodobała, to uznałam, że przyszła pora na zapoznanie się z pierwszą częścią. I oto nadszedł jej czas.


W "Zagadkach przeszłości" poznajemy prywatnego detektywa  Jacksona Brodie'go, który boryka się ze skomplikowaną sytuacją rodzinną.
Kobieta, którą wiele lat wcześniej poślubił, która została matką jego córki i była dla niego najcudowniejszą istotą  nagle po ślubie pokazuje swoje prawdziwe, jędzowate oblicze.

Ku zdziwieniu Jacksona porzuca go dla innego i odchodzi. Nagle z kobiety, która nigdy nie ugotowała nawet jednego posiłku, staje się perfekcyjną panią domu.
Oczywiście taka nagła przemiana byłej już żony detektywa strasznie go irytuje.
Jackson Brodie jest człowiekiem jowialnym, niewymagającym, lecz oddanym oraz w zaangażowanym w każdą sprawę.

Niemal jednocześnie zgłaszają się do agencji Jacksona   dwie siostry:Julia i Amelia oraz samotny, były prawnik Theo.

Julia oraz Amelia zgłaszają się do Jacksona ze sprawą sprzed wielu lat. Obie panie miały siostrę Olivię, która podczas jednej z upalnych nocy spała wraz z Amelią w namiocie w ogrodzie. Amelia się przebudziła i spostrzegła, że Olivia zniknęła. Czym prędzej udała się do domu, a tam się okazało, że Olivii nie ma.
Cała rodzina, sąsiedzi , policja rozpoczęła poszukiwania. Jednak nie natrafiono chociażby na jakąkolwiek poszlakę. NIe odnaleziono nawet Błękitnej myszki-maskotki, bez której Olivia  nigdzie się nie ruszała...

Mijają lata. Ojciec Julii i Amelii umiera, a one przybywają do domu rodzinnego, by go (choć niechętnie) pochować. W czasie porządkowania rzeczy ojca Julia odnajduje ukrytą maskotkę Olivii.
Ale jak to możliwe? Skąd się ona wzięła? Czy ekscentryczny Victor o rozbuchanym ego i przeświadczeniu, że jest wielkim matematycznym geniuszem miał coś wspólnego ze zniknięciem córki?
Życie z takim człowiekiem było dla jego córek udręką. Matka stale rodziła dzieci (czwarta córka zmarła krótko po porodzie, a za chwilę i matka Julii i Amelii), a ojciec stale siedział w swoim gabinecie i udawał, że pracuje nad wymyślną teorią matematyczną.
Obie bohaterki mają jeszcze jedną siostrę. Sylvia jest najstarsza, ale obecnie przebywa w zakonie.
W młodości zdała sobie sprawę, że rozmawia z Jezusem i to jemu jest przeznaczona.

Kolejnym zleceniodawcą Brodie'go jest Theo-prawnik, który ma dwie córki Jennifer oraz Laurę. Mimo, że obie kocha, to młodsza Laura budzi w nim nieodparte uczucia czułości  oraz ckliwości. Laura zostaje zatrudniona w kancelarii ojca i jego wspólników. Pod nieobecność ojca do biura wpada szaleniec, w żółtym golfie i dźga nożem na oślep zabijając Laurę. Zanim zbiega z miejsca przestępca mówi, że szuka Theo.
Policja nie jest w stanie złapać szaleńca, a Theo popada w apatię, odgradza się od świata i przez lata rozpamiętuje śmierć ukochanej córki.

Jest także wydarzenie sprzed lat. Młoda mężatka Michelle mająca malutką córeczkę i męża tyrana Keitha nie jest w stanie odnaleźć się w roli matki i żony. Ze szczerą nienawiścią nienawidzi swojego dziecka i życia. W czasie kolejnej kłótni z Keithem Michelle sięga po siekierę....

Jak zapewne się domyślacie Jackson Brodie będzie miał pełne ręce roboty. Wyjaśnienie powierzonych mu zadań nie będzie proste i odkryje wiele skrywanych tajemnic, zatartych wspomnień oraz powiązań, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Autorka, Kate Atkinson skupiła się na wykreowaniu obszernych opisów charakteru każdego z bohaterów. Poznajemy ich dogłębnie NIektórzy czytelnicy mogą uznać ten zabieg jako tzw."lanie wody". A ja czytając czułam, że w tej szczegółowości ukryte są wskazówki, które naprowadzą mnie na trop rozwiązania zagadek z przeszłości.

"Zagadki przeszłości", to kryminał, w którym miłość, a konkretnie jej różne oblicza prowadzą do czynów złych, obrzydliwych oraz  społecznie nieakceptowalnych. Nikt nie uchroni się przed prawdziwą, ludzką naturą. A ta bywa zgubna.

Pozycja ta podobała mnie się. Może nie jest to lektura, którą czyta się  z zapartym tchem, ale tak rozbudowanej podszewki psychologicznej nie ta się od tak poznać.

Teraz, gdy poznałam bliżej detektywa Jacksona Brodie'go jestem coraz bardziej ciekawa , co go czeka w kolejnej, trzeciej części. Wydawnictwo Czarna Owca już niedługo wypuści ją na rynek.

Ocena:5/6

 Za książkę bardzo dziękuję Panu Moisesowi z Wydawnictwa Czarna Owca


7 komentarze:

Nie teraz - właśnie czytam pisze...

Na swojej liście książek do przeczytania znajduje już powieść "Jej wszystkie życia" tej autorki, ale ciągle nie znajduję czasu na tę powieść ;) Zaciekawiłaś mnie kolejną jej książką, dodaję ten tytuł do swojej listy ;)

Ola pisze...

Przeczytałam "Przysługę"i pokochałam jej przewrotność. Strona psychologiczna w tej książce była największym jej atutem. Z przyjemnością sięgnę po wszystko, co napisała Atkinson. Także po pierwszą część. Też poznaję od tyłu:)

Cathleen Denis pisze...

Mam jedną książkę tej autorki na swojej półce i niedługo zamierzam ją wreszcie przeczytać :)

Simon pisze...

Ksiażke mam w planach, podobnie jak prawie wszystko z Czarnej Serii, ale ciężko w natłoku innych lektur i obowiązków

JolaK pisze...

Może w końcu poznam twórczość Atkinson.

Niebieska zakładka pisze...

Czytałam Kate Atkinson "Jej wszystkie życia" i też byłam zachwycona. Fenomenalnie przedstawiła tam podróż w czasie. Zastanawiam się, czy "Czarna seria" zrobiłaby na mnie takie samo wrażenie. Widzę, że Tobie się spodobała:)

Martyna K. pisze...

Czytałam ,,Zagadki przeszłości", dla mnie tragedia. Strasznie się męczyłam podczas lektury.
,,Jej wszystkie życia" mam w planach, niedługo powinnam ją przeczytać.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review