niedziela, 13 września 2015

"Czterech" Grzegorz Chlasta

Autor: figlarneczytanie.pl o 15:09

http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/czterech,p2094540384


Nazwisko Sienkiewicz jest sławne. I nie tylko z powodu polskiego noblisty, powieściopisarza, nowelisty i publicysty Henryka Sienkiewicza, a za sprawą jego prawnuka Bartłomieja Sienkiewicza, który myśląc , że nikt go nie podsłuchuje i nie nagrywa ośmielił się wypowiedzieć oto takie zdanie "Polska działa tylko teoretycznie".


W świadomości przeciętnego Polaka Bartłomiej Sienkiewicz znany jest z obejmowanej funkcji w rządzie premiera Donalda Tuska-ministra do spraw wewnętrznych.

A czy wiedzieliście, że Bartłomiej Sienkiewicz jest bohaterem książki Grzegorza Chlasty "Czterech"?

Ale o czym jest 'Czterech'. Czyżby to rozważania na temat tzw. afery podsłuchowej?
NIc bardziej mylnego. Pozycja ta jest zgromadzonymi zwierzeniami ludzi, którzy na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzyli od podstaw UOP, czyli Urząd Ochrony Państwa.

I tu właśnie miejsce znajduje ta znamienita czwórka.
1.Bartłomiej Sienkiewicz .
2.Wojcieche Brochowicz
3. Piotr Niemczyk
4. Konstanty Miodowicz

Z wyżej wymienionymi panami (wyjątkiem jest Konstanty Miodowicz, który zmarł przed ukończeniem tej książki) rozmawiał Grzegorz Chlasta.
A rozmawiał o latach przełomowych dla obecnego ustroju politycznego. Przełom lat 1989/1990 XX wieku, to czas, gdy w Polsce upadł ustrój socjalistyczny a wchodziliśmy w etap demokratyzacji państwa.

Wszyscy panowie byli naocznymi świadkami  prawie wolnych wyborów, w których Solidarność zdobyła wszystko, co było do zdobycia. Opowiadają o zawartych porozumieniach oraz kompromisach ustalonych z PZPR-rem , ale także o tym jak  kontrowersyjne nazwiska starego systemu pozostały na najwyższych stanowiskach państwowych:gen. Jaruzelski, gen.Czesław Kiszczak, minister obrony narodowej Florian Siwicki.
Premier nowo powstałego rządu Tadeusz Mazowiecki powierza misję Krzysztofowi Kozłowskiego całkowitą reorganizację resortu SB, czyli służb bezpieczeństwa  i przemienić ją w UOP-urząd ochrony państwa.

I tu wkraczają młodzi, niespełna trzydziestolatkowie bohaterowie tej książki. W wywiadach udzielonych autorowi przekazują czytelnikom swoje odczucia, wiedze oraz ich miejsce w misji przemian ustrojowych.
Każdy z nich powraca do swoich lat dzieciństwa, dorastania , by ukazać , co kształtowało ich patriotyczne postawy i miało decydujący wpływ na ich późniejszą usilną pracę na rzecz wzmacniania nowych struktur Polski demokratycznej.

Teraz czterech, a raczej trójka bohaterów tej pozycji z perspektywy czasu ocenia czy wszystkie ich działania były sukcesem czy może zdarzały się porażki. Czytelnik dowiaduje się, co się stało byłymi funkcjonariuszami SB, czy film "PSY" ma coś wspólnego z autentycznym procesem weryfikacyjnym członków bezpieki? Co się kryło w szafie Lesiaka? Dlaczego masowo palono tajne akta? Jaką rolę odgrywał tak kontrowersyjny polityk (obecnie PIS) Antoni Macierewicz? Jakie metody stosowała bezpieka w walce z opozycją?

26 lat wolności, a tyle informacji wychodzi na światło dzienne. Wydawnictwo Czarna Owca wydając serie Literatura Faktu udowadnia,że wiedza historyczna jest istotna w kształtowaniu postaw obywatelskich.
Uwielbiam te serię. Cenię ją i zawsze chętnie po nią sięgam.

Za książkę dziękuję Panu Moisesowi z WYDAWNICTWA CZARNA OWCA
http://www.czarnaowca.pl/literatura_faktu/czterech,p2094540384
2 komentarze:

qnnap pisze...

Bardzo zainteresowałaś mnie tą pozycją. Jestem dużą fanką literatury faktu, szczególnie kiedy dotyczy to naszego "podwórka". Pozycję zaznaczam do przeczytania i poznam zdania ludzi, którzy w historii brali mniej lub bardziej czynny udział. Pozdrawiam :)
http://biegiemdoksiazki.blogspot.com/

Leger pisze...

Niestety nie przepadam za literaturą faktu, więc sobie odpuszczę tę pozycję :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review