piątek, 2 października 2015

"Królowie przeklęci. Tom 1." Maurice Druon

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:41

http://www.taniaksiazka.pl/krolowie-przekleci-tom-1-p-554453.html


Jakże  uboższe byłoby moje życie, gdybym nie miała możliwości przeczytać najcudowniejszej historycznej książce jaką do tej pory czytałam.

Zgrzeszyłabym, gdybym nie zasiliła mojej biblioteczki tym dziełem, autorstwa Maurice Druona. Od dziecka jestem osobnikiem przesiąkniętym historią. Dzieje narodów Europejskich zawsze mnie fascynowały.


Zmienność, niestałość oraz zacięta walka o to , by objąć choćby na chwilę, na moment jak najwyższe stanowisko budziło moje zaciekawienie.

Dlatego 'Królowie przeklęci. Tom 1" został przeze mnie dosłownie pochłonięty. Objętość oraz świadomość, że  istnieją kolejne dwa tomy (trzeci jeszcze nie został wydany) zachęcała mnie tylko i wyłącznie, by wiedzieć, co się dzieje na kartach lektury tu i teraz.

Ale zacznijmy od początku.
Na dwór królowej Anglii, Izabeli Francuskiej (jedynej córki króla Francji Filipa IV zwanego Pięknym) przybywa jej krewniak z Francji Robert d'Artois. Przyjeżdża on do królowej Izabeli przynosząc pogłoski jakoby jej szwagierki, Małgorzata, Blanka oraz Joanna dopuszczały się licznych zdrad małżeńskich.

'Ladacznice mają kochasiów, a wczoraj poznałem ich imiona. Ale cicho sza! Jeszcze poczekam, jeszcze nie będę podnosił larum."

Izabela Francuska jest kobietą młodą, ale już jest zgorzkniałą i nieszczęśliwą za sprawą swojego męża , króla Anglii Edwarda III, który zamiast uciech z nią dopuszcza się aktów seksualnych z mężczyznami, zazwyczaj parobkami.
Królowa zazdrości szczęścia w sferze intymnej szwagierkom. Prosi krewniaka, by ten dowiódł ''puszczalstwa" szwagierek, a ta o tym fakcie poinformuje swego ojca, króla Francji Filipa IV Pięknego...Jednakże Robert d.Artois nie był donosicielem tylko i wyłącznie z troski o wierność synowych Filipa IV Pięknego czy też z sympatii i przywiązania do królowej Izabeli. O nie. Miał on jeden, nadrzędny zamysł. Pieniądze, pozycja oraz tytuł hrabiego Artois, który stracił na rzecz Mahaut ( teściowej dwójki synów Filipa IV Pięknego-Filipa III Wysokiego oraz Karola IV Pięknego).
Robert d'Artois toczył zacięte procesy sądowe ze stryjną , co go doprowadziło do ogromnych długów.

"Nienawiść wyostrzyła rysy jego twarzy, modelując je w piękną maskę (...)Ten człowiek dla zemsty jest zdolny do wszystkiego."

I w tej chwili pojawia się kolejny bohater, który wielokrotnie uratuje zamiary niemal wszystkich innych bohaterów tej trylogii. Piszę o bankierze Tolomei, Włochu, który poprzez zgrabne manipulowanie swoimi dłużnikami (a pożyczali od niego wszyscy: królowie, baronowie, książęta, biskupi, rycerstwo itp. ) potrafił tak gromadzić informacje i obracać swymi wierzytelnościami, by wykorzystać je w odpowiednim momencie.

Tolomei ma także bratanka młodego Guccia, który pewnego dnia smakuje zakazanej miłości do Marii, córki zmarłego zadłużonego u Tolomei rycerza....

Jednakże najważniejszą postacią książki jest... tzw. Król z Żelaza, Filip IV Piękny.Król rozsądny, ale i okrutny. Zadłużony. Nieustanne wojny, jakie prowadził Filip IV wymagały podratowania królewskiego skarbca. W tym celu zwrócił się o pomoc finansową do Zakonu Templariuszy, do Wielkiego mistrza Jakuba de Molay. Gdy ten odmawia Filip IV Piękny w swym gniewie mści się na zakonie i przy aprobacie papieża Klemensa V oskarża zakon templariuszy o stosowanie czarów, sianie herezji. Po wielomiesięcznych torturach  spalono templariuszy na stosie. Po ogołoceniu skarbca majątek zakonu (w tym twierdza Temple w Paryżu) uległ konfiskacie na rzecz joannitów.

 Lecz zanim Jakub de Molay zmarł rzekł

"Papieżu Klemensie!...Rycerzy Wilhelmie!...Królu Filipie!...Powołuję was przed sąd Boży, przed którym zjawicie się w ciągu roku, aby otrzymać słuszną karę! Przeklinam was! Przeklinam was! Niech wasze rody będą przeklęte aż do trzynastego pokolenia."
 Na co król Filip odpowiedział...

"-Nie mój bracie (...) Nie jestem rad. Popełniłem błąd.
Walezjusz nadął się, gotów triumfować.
-Przyznajecie?
-Tak, mój bracie-powiedział król.-Powinienem być kazać wyrwać im język przed spaleniem."

Nie minął rok jak w wielkich męczarniach zmarł papież Klemens, Nogaret i król Filip.
Pytanie brzmi:Czy przyczyną była klątwa rzucona przez Jakuba de Molay? A może zbrodnia, zemsta, kara, czary, trucizna, rozgoryczony poddany?

O tym przekonacie się czytając tę niebywale fantastyczną, sfabularyzowaną historię rodu Kapetyngów
Uwielbiam tę pozycje. Wielbię całym sercem. Maurice Druon, który jest autorem w piękne, enigmatyczne słowa ubrał kawał historii Francji, zahaczając o dzieje Anglii.
Odzwierciedlające  opisy współczesności dają poczucie realności. Zawiłości niepohamowanego chciejstwa, żądza władzy, ale i zemsty budzą grozę.
Nienawiść pod przykrywką fałszywych uprzejmości, barwni bohaterowie , obłudna pobożność, ale i miłość, to wszystko, co znajdziecie w tym tomie.

To wszystko składa się na pierwszy tom "Królów przeklętych", który  składa się jeszcze z innych, trzech odrębnych części: "Król z żelaza", "Zamordowana królowa" oraz "Trucizna królewska".

"Królowie przeklęci . Tom 1." nie może przejść bez echa. I każdy szanujący się fan literatury powinien tę książkę przeczytać.

Z całego serca wam polecam.

Książkę zakupicie w promocyjnej cenie w Księgarni Internetowej TANIA KSIĄŻKA

http://www.taniaksiazka.pl/krolowie-przekleci-tom-1-p-554453.html
6 komentarze:

Unknown pisze...

Chyba jestem odosobniona, ta książka mnie po prostu znudziła.Przebrnęłam przez połowę. Sama nie wiem jak to możliwe, pokładałam w lekturze wielkie nadzieje.Nie znoszę zostawiać książek niedoczytanych, także dam jej drugą szansę.

Agata P pisze...

Mam Królów przeklętych w trochę starszym, 3-tomowym wydaniu. Zapowiada się doskonała lektura i już się cieszę :)

Ola pisze...

Pamiętam w naszej bibliotece sfatygowane wydanie. Nowa edycja prezentuje się wspaniale:)

figlarneczytanie.pl pisze...

Spróbuj😃

figlarneczytanie.pl pisze...

Ogólnie całość składa się z 8 cienkich tomów . Polecam

figlarneczytanie.pl pisze...

Owszem cudne wydanie. Starsze mają ciut inny język. Aczkolwiek równie wspaniały.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review