sobota, 24 października 2015

"Pod powierzchnią" Andrew Gross

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:46

Andrew Gross został mi polecony przez męża, który ostatnio zaczytywał się w innej powieści pisarza- "Krach".
Lecz zanim zdecyduje się na przeczytanie "Krachu" , to postanowiłam przeczytać inny tytuł tegoż autora.
Piszę o książce "Pod powierzchnią".


Akcja książki zaczyna się kiedy to przewodniczka Dani Whalen płynie tratwą wraz z wycieczką  po rzece Kolorado. Wycieczka przebiega w spokoju , aż do chwili, gdy u dołu rzeki Dani zauważa przewrócony kajak i mężczyznę w rzece.

Wzywa pomoc,a tymczasem sama postanawia pomóc mężczyźnie, którym się okazuje inny przewodnik Trey. Trey niestety okazuje się martwy.

Wszyscy z ekipy wycieczkowej są w szoku. Trey był znany z ryzykanctwa, ale odkąd się ożenił, a na świat przyszedł jego synek zawsze postępował rozsądnie i zakładał kask, którego teraz policja nie jest w stanie odnaleźć.

Śmierć Treya zostaje zakwalifikowana jako nieszczęśliwy wypadek. Podczas wieczornego spotkania w barze i wspominek o Treyu głos zabiera okoliczny pijaczek, i jednocześnie pilot wycieczkowych balonów. Pijaczek mówi, że to nie był wypadek i Trey tego ranka, kiedy zginął nie był sam.
Wszyscy przyjaciele denata kpią z pijaczka i uznają jego słowa za kompletne brednie.

Po powrocie do domu Dani otrzymuje telefon, gdzie pijaczek mówi, że to, co mówił jest prawdą i umawia się z dziewczyną rano na spotkanie.
Do spotkania nie dochodzi, gdyż balon, którym leciał potencjalny świadek nagle spada na ziemie. W wypadku  ginie aż pięć osób.
Teraz już Dani jest pewna, że coś jest na rzeczy i ze swoimi wątpliwościami udaje się na policje, do swojego ojczyma Wade.
Ale Wade coś ukrywa i aby powstrzymać Dani przed węszeniem zamyka ją w areszcie. Dziewczynę wydostaje jej chrzestny, były gliniarz Ty Hauck.

Dziewczyna wciąga w wuja w śledztwo. Oboje wyjeżdżają do rodzinnej miejscowości Treya i tam wszystko zaczyna się składać w jedną, spójną całość...

Fabuła "Pod powierzchnią" kręci się wokół zawiłości wielkich korporacji, strachu oraz milczenia. Andrew Gross wrzuca swoich bohaterów na głęboką wodę.
Dani i Ty będę zmuszeni unikać wszelkiego niebezpieczeństwa, które grozi im ze strony byłych członków wojskowego oddziały do brudnej roboty i nie tylko.

Ty Hauck jest nieustraszony i bez skrepowania drąży temat śmierci Treya, co nie jest na rękę wążnym osobistościom.
Ale dlaczego?

Oboje bohaterów to ludzie po przejściach, borykający się z bolesną przeszłością. Może dlatego mają bardzo silne, dominujące charaktery i jeśli raz powezmą wyznaczony kurs, to się go mocno trzymają.

Dani straciła matkę w młodości. Kiedy jej rodzice się rozwiedli, to mama Dani wyszła za Wade, a ten popadł w alkoholizm , co doprowadziło do silnej depresji matki bohaterki, a w konsekwencji śmierć. Dziewczyna nie może wybaczyć ojczymowi jego braku zainteresowania stanem zdrowia żony i tego, że ją zdradzał.

Z kolei Ty Hauck od wielu lat dźwiga brzemię odpowiedzialności za śmierć  5-letniej córeczki. Po kolejnej kłótni z żoną wyjeżdżał z garażu i nie zauważył dziecka. Dziewczynka w wyniku potrącenia umiera.

Także ojczym Dani nie jest całkowicie wolny od trosk. Ma pod opieką syna, weterana wojennego, który nie ma kończyn. Teraz na dodatek musi odłożyć na bok swoją służbową praworządność, by uchronić syna.

"Pod powierzchnią " Andrewa Grossa jest dobrą powieścią sensacyjną. Sprawa śmierci młodego przewodnika szybko zostaje wyjaśniona, by przez resztę książki główni bohaterowie byli poddawani momentom grozy oraz ucieczki.

Książka porusza wiele trudnych tematów społeczno-politycznych, zdradza mechanizmy działające w małych społecznościach oraz wytyka to, jak wielki biznes jest wstanie nami manipulować.

"Pod powierzchnią" niewątpliwie spodoba się fanom literatury aktywnej, bogatej w tajemnice, śledztwo, ucieczkę, broń oraz elementami gospodarczymi.
Polecam

 Za książkę dziękuję 

 http://www.harpercollins.pl/

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review