środa, 7 października 2015

"Zbrodnia w szkarłacie" Katarzyna Kwiatkowska

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:46

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6324,Zbrodnia-w-szkarlacie


Lubię thrillery i kryminały retro, dlatego ciągle szukam nowych lektur z tego kręgu, które mogłyby mnie zaciekawić. Przeglądając wydane w tym roku książki natrafiłam na  kryminał polskiej, nieznanej mi do tej pory pisarki Katarzyny Kwiatkowskiej- „Zbrodnia w szkarłacie”  Zaintrygowana opisem oraz pozytywnym odbiorem lektury wśród czytelników, zabrałam się za czytanie…


Akcja dzieje się w szlacheckim dworku, w Wielkopolsce, w Jeziorach pod Poznaniem.
To tu, w dworku pewnego wieczora pada strzał, Wszyscy mieszkańcy, ale i goście zaproszenie przez właścicieli dworu  oszołomieni gromadzą się przy pokoju , z którego usłyszano odgłos strzału.
Jednak drzwi do pokoju są zamknięte. Dopiero po usilnej próbie wtargnięcia drzwi otwiera Ewelina Jezierska.

I tu w tym momencie pragnę wam nakreślić bohaterów powieści.
Ewelina Jezierska jest wdową po bracie właściciela dworu,pana Jerzego  Jezierskiego. Jednocześnie pani Ewelina wychowuje córkę swego zmarłego męża, Laurę. Pod pretekstem tęsknoty (na co dzień mieszkającej we Włoszech) pasierbicy za wujostwem przyjeżdża do dworu, choć gospodarze nie kryją swojej niechęci względem wdowy.

Pan dworu Jerzy Jezierski to gospodarz, który chciałby za wszelką cenę unowocześnić domostwo i ma na to mnóstwo pomysłów.
A to winda, a to nowy chlew, a to nowe przybudówki. Na swoje przedsięwzięcia zaciąga co rusz nowe zobowiązania.

Jego pomysły zawsze kończą się klęską, a dwór chyli się ku upadłości finansowej.

Właściciel ziemski zawsze może liczyć na wsparcie żony Jerzowej (tak domownicy i służba na nią mawiają od zawsze) oraz jedynej córki, pięknej , powabnej Heleny.

Pani Jerzowa jest osobą apodyktyczną, nastawioną na to, iż wyda córkę za bogatego ziemianina, z którym Helena jest zaręczona.
Za to Helena nie jest zadowolona z ożenku. Owszem narzeczony jest bogaty i posiada bardzo dobrze prosperujące gospodarstwo ziemskie, ale, co tu dużo mówić intelektem "nie dosięga do pięt" pannie Helenie.

Na dworze przybywa także Jan Morawski, który ma pomóc gospodarzom odkryć, gdzie dziadek Heleny ukrył wieki skarb, a który obiecał, że podaruje go wnuczce w posagu.
Jezierscy liczą, że ów skarb uratuje ich od straty gospodarstwa na rzecz wierzyciela.
Wierzyciela, który notabene staje się ofiarą zabójstwa akurat we dworze....

Jan Morawski rozpoczyna prywatne śledztwo. Krąg podejrzanych zacieśnia się w obrębie Eweliny Jezierskiej, Laury, Heleny , Jerzego Jezierskiego, Jerzowej. Kto zabił i dlaczego?
Sprawę bada również pruska policja.

"Zbrodnia w szkarłacie" stylem  przypomina mi klimatyczne kryminały autorstwa Agathy Christie. Dostrzegam wiele punktów wspólnych: wielski dworek, animozje rodzinne, tajemnica, ograniczony krąg podejrzanych, detektyw amator, mnóstwo zagadek i pokrętnych, mylących informacji itp.

Było to moje pierwsze spotkanie z tą pisarką i … mam ochotę na więcej! Spodobała mi się fabuła  z dobrze zaznaczoną intrygą kryminalną, wokół której budowane są kolejne wątki.  Jeżeli liczycie tu na zagadki i odkrywanie tajemnic to z pewnością będziecie usatysfakcjonowani. Akcja płynie sprawnie i bez niepotrzebnych dłużyzn a napięcie jest dobrze stopniowane, więc nudzić się nie będziemy. Dodatkowo zagłębimy się w umysł naszych postaci, zrozumiemy co czują, jak myślą i co sadzą o różnych sprawach. Wszystko opisane żywym, plastycznym językiem i bardzo dobrym stylem.
„Zbrodnia w szkarłacie” to oryginalny kryminał retro, który pochłania się z niemałą przyjemnością. . Jeżeli jesteście gotowi na przesiąkniętą dreszczykiem emocji lekturę,to  polecam serdecznie spotkania z Panią Katarzyną Kwiatkowską.

Za książkę dziękuję najmocniej WYDAWNICTWU ZNAK
 
http://www.znak.com.pl/
 


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review