piątek, 6 listopada 2015

'Afgańska Perła' Nadia Hashimi

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:07


Są książki, które poruszają mnie dogłębnie, nie dają o sobie zapomnieć i zmuszają do refleksji.Do tego typu lektur zaliczyć można niedawno wydaną przez niedawno powstałe Wydawnictwo Kobiece książka „Afgańska perła”, autorstwa Nadii Hashimi


. Początkowo zaciekawiła mnie okładka i krótki opis, jednak nie sądziłam, że w środku czeka na mnie tak wzruszająca i życiowa opowieść...

 Jest Kabul, 2007 rok. Rahima i jej siostry tylko sporadycznie mogą uczęszczać do szkoły i rzadko wychodzą z domu. Nie mają braci, a ich ojciec jest uzależniony od narkotyków. Jedyną nadzieję pokładają w pradawnym zwyczaju zwanym bacza posz, polegającym na przebieraniu się dziewczynki za chłopca. Rahima nie ma braci, więc siłą rzeczy musi ciężko pracować i pomagać w domu. Mama bohaterki pewnego dnia postanawia, że Rahima od tej pory będzie Rahimem - dziewczyną przebraną za chłopca.
Początkowo Rahimie ten stan rzeczy odpowiadał, gdyż mogła się cieszyć wolnością oaz przywilejami, które w afgańskiej rzeczywistości są dane tylko płci męskiej.
Jednak nadchodzi moment, gdy Rahima ma być wydana za mąż...

Drugą bohaterką "Afgańskiej perły" jest przodkini Rahimy-Szekiba.
Mała Szekiba wcześnie traci matkę oraz całe rodzeństwo. Dziewczynka doświadczona zjawiska śmierci, ale i kalectwa. W dzieciństwie została poparzona gorącym olejem, przez co połowę jej twarzy pokrywały szpetne blizny.
Szekiba mieszka tylko z ojcem i musi ciężko pracować w gospodarstwie. Dziewczyna zatraca swoją kobiecość i staje się synem dla swojego ojca. Ojciec odchodzi, a Szekiba zamieszakuje z rodziną ojca, która ją upokarza ją na każdym kroku. Szekiba traktowana jak chłopak z całych sił pracuje ...

Jestem pod wrażeniem "Afgańskiej perły". Prawdziwość bije po oczach, wyciska łzy, zmusza do licznych refleksji. W pozycji tej emocje bombardują czytelnika na każdym kroku. Nie można być obojętnym wobec dramat jaki spotkał Rahime i Szekibę. To co się im przydarzyło oraz konsekwencje tego czynu będą bowiem odczuwalne przez całe ich życie.

 Książka świetnie pokazuje do czego może doprowadzić obyczajowość oraz zwyczaje Muzułmanów. Zagłębianie się w psychikę obu bohaterek nie należało do łatwych i przyjemnych zadań, ale pozwoliło zobaczyć, poczuć, zrozumieć ich osobowość i to, jak odbierają rzeczywistość.

„Afgańska perła”  Natii Hashimi to książka szokująca. Od początku do końca ma się świadomość, że historia wykreowana przez autorkę jest losem tysięcy kobiet w krajach muzułmańskich, więc jej przesłanie odbiera się znacznie mocniej i boleśniej. Jest to historia o trudnym dzieciństwie, niełatwych relacjach międzyludzkich, poczuciu winy i wybaczeniu sobie i innym doznanych krzywd. Polecam serdecznie wszystkim ceniącym życiowe, prawdziwe aż do szpiku kości książki. Z pewnością się nie zawiedziecie. Polecam
Za książkę serdecznie dziękuję Pani Annie raz Księgarni internetowej TANIA KSIĄŻKA
http://www.taniaksiazka.pl/afganska-perla-p-586415.html


7 komentarze:

madziusia pisze...

Książka zyskuje coraz większą popularność :) Będę mieć na uwadze ten tytuł, gdy zapragnę przeczytać coś emocjonującego, ale też trudnego :)

E. pisze...

Uwielbiam historie oparte mocno na rzeczywistości i realiach świata, który nie do końca znamy od takiej ciemnej strony. Będę ją miała na uwadze. ;)

klucz do wyobraźni pisze...

Mama na nią apetyt a ty skutecznie go podsyciłaś

figlarneczytanie.pl pisze...

Tak to prawda.

figlarneczytanie.pl pisze...

Tu realizm aż boli.

figlarneczytanie.pl pisze...

Cieszę się😃

JolaK pisze...

Koniecznie do przeczytania:)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review