czwartek, 12 listopada 2015

"Pogrzebany olbrzym" Kazuo Ishiguro

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:15

http://www.taniaksiazka.pl/pogrzebany-olbrzym-p-575962.html


Kazuo Ishiguro to brytyjski pisarz i scenarzysta. Urodził się w 1954 roku, w Japonii, od 1960 roku mieszka w Wielkiej Brytanii. Jest autorem siedmiu powieści:"Pejzaż w kolorze sepii";"Malarz świata ułudy";"Nie opuszczaj mnie" oraz tomu opowiadań "Nokturny".
Powieści pisarza zostały ekranizowane. Na podstawie jego powieści powstał niezapomniany film "Okruchy dnia" z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson  czy "Nie opuszczaj mnie" z Keirą Knightley oraz Carey Mulligan.


Parę lat temu czytałam powieść "Nie opuszczaj mnie" i wówczas nie byłam ujęta prozą Kazuo Ishiguro. Teraz już wiem, że byłam wtedy za młoda, by wgryźć się w lekturę , by ją przeanalizować oraz zrozumieć jej przesłanie.

A, że zazwyczaj daje kolejną szansę pisarzom i staram się nie zrażać po pierwszej porażce to, gdy okazało się, że Kazuo Ishiguro po ponad dziesięcioletniej przerwie wydał najnowszą książkę pt:"Pogrzebany olbrzym" postanowiłam bliżej jej się przyjrzeć.

Fabuła "Pogrzebanego olbrzyma" dzieje się w Anglii, tuż po śmierci Króla Artura, gdzie dwie nacje, Saksoni i Brytowie żyją obok siebie we względnej zgodzie i harmonii. Jeszcze kilka lat temu Brytowie i Saksoni  zaciekle walczyli ze sobą. Wówczas zginęło tysiące ludzi. Najczęściej ofiarami byli kobiety i dzieci.
I przyszedł pokój, za prawą działań Króla Artura. Tereny Anglii pokryła tajemnicza mgła, która spowodowała, że Brytowie , ale i Saksoni zajęli się sobą i każdy w swojej osadzie osiadł na stałe nie zastanawiając się, co było w przeszłości.

I nie stało się tak z potrzeby pokoju czy zainteresowania swoimi sprawami. O nie. Spokojne , miarowe bytowanie spowodowała właśnie ta mgła, która sieje niepamięć. Mieszkańcy Anglii nie pamiętają wydarzeń, które miały miejsce nawet kilka dni temu. Żyją z dnia na dzień.
Wspomnienia z lat ubiegłych są jedynie sporadycznymi przebłyskami podświadomości.

Takie przebłyski pamięci ma starzec, Bryt, Axl. Bohater czuje, że powinien zabrać swoją żonę Beatrice i opuścić osadę. Małżonkowie do tej pory mieszkają w sieci tuneli, znajdującej się pod ziemią , a reszta współmieszkańców traktuje ich zdawkowo. Zabierają im nawet resztę świecy, a staruszkowie muszą spędzać wieczory i noce po ciemku.

Zamiar Axla uprzedza Beatrice, zwana przez męża Księżniczką. Kobiecina w lesie spotyka zadziwiającą kobietę, która wskrzesza w Beatrice wspomnienie syna i przekazuje, że syn pary ich oczekuje.

Staruszkowie wyruszają w podróż. Mniemają , że będzie to "góra" dwudniowa wyprawa. Jakże się mylili.
Podróż przez lasy, góry będzie bardzo niebezpieczna. Lasy to siedlisko istot nadprzyrodzonych, zjaw, ogrów, potworów .

Axl i Beatrice w czasie podróży spotkają przewoźnika, złowieszczą, starą kobietę, która w starych ruinach domu zadręcza przewoźnika i na jego oczach stale podcina królikowi gardło. Czemu starowinka tak postępuje? Co zdradzi im przewodnik?

W dalszej wędrówce ich losy nieprzerwanie skrzyżują się z rycerzem Wistanem, który od swego króla dostanie misje (Jaką? Nie mogę zdradzić.), nastoletnim Edwinem, naznaczonym przez ogry, ale także z sir Gaiwanem -rycerzem Okrągłego Stołu, z którym Axl ma wspólną przeszłość tyle, że mgła niepamięci zatarła te wspomnienia...

"Pogrzebany olbrzym" Kazuo Ishiguro składa się z trzech części. Fabuła toczy się wolniutko, miarowo , wyważenie. Niemal 2/3 książki to mimowolne dialogi i rozważania nad istotą wspomnień i tego, czy moc pamięci jest tak istotnym elementem życia każdego z nas. A może lepiej żyć chwilą? A co, gdy nasze sumienia są tak obciążone, że lepiej jest nie pamiętać?

Z ręką na sercu cieszę się, że dałam szansę temu japońskiemu pisarzowi. Już dziś mogę zdradzić, że "Pogrzebany olbrzym" znajdzie się w ścisłej czołówce najlepszych książek tego roku.
Urzekła mnie historia Axla i Beatrice, a raczej mrok, tajemnicza i zagadka, która się wokół tych postaci wytworzyła. Baśniowi świat, który trąci fantastyką jest subtelnym tłem. Te potwory są, ale jakby ich nie było. Są nieoczywiste oraz nienamacalne. Dopiero pewien smok staje się realną istotą, która ma diametralne znaczenie w sensie tej wędrówki.

Harmonia , spokój i brak pośpiechu toczącej się fabuły wyciszył mnie. Spowodował, że wraz z bohaterami przeżywałam zagadnienia istotności przeszłości i teraźniejszości.
Kazuo Ishiguro pięknie nakreślił relacje Axl-Beatrice. To jego określenie -Księżniczko nosi w sobie ładunek wielkiej, szczerej miłości oraz nieograniczonego oddania.  Poświęcenie jakim wspomaga starą żonę kruszy nawet najtwardsze serca.

Ale nie tylko miłość znajdziecie w "Pogrzebanym olbrzymie". W tej pozycji jeden z bohaterów tłumi w sobie nienawiść, gniew, żal i chęć zemsty.
Kto? Przeczytajcie sami.

Tę książkę należy znać!

Książkę zakupicie w promocyjnej cenie w KSIĘGARNI INTERNETOWEJ TANIA KSIĄŻKA

http://www.taniaksiazka.pl/pogrzebany-olbrzym-p-575962.html
2 komentarze:

Nie teraz - właśnie czytam pisze...

Gdzieś już wpadła mi w oko ta okładka, dodaję do długiej listy, może uda mi się kiedyś przeczytać :)

figlarneczytanie.pl pisze...

Naprawdę ci polecam. A okładka cudna.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review