sobota, 6 lutego 2016

Cała prawda o Francuzkach Marie-Morgane Le Moël

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:04


Francja to niewątpliwie piękny, urokliwy , arcyciekawy kraj.
Francja to kraj cieszący się wielką popularnością wśród turystów, którzy kochają ten francuski klimat, paryski szyk, historię, kulturę, aspekty kulinarne, krajobrazy itp.


Francja to także Paryż, miasto miłości, w którym obecnie trwa PARIS FASHION  WEEK.
Na ulicach można dostrzec tysiące pięknych, zgrabnych kobiet, które w opinii świata uchodzą za ikony stylu, szyku i mody.

Wyobrażenie Francuzek jest taki, że są to kobiety wyzwolone, zawsze eleganckie, mające nienaganne zachowanie, maniery, kultywujące francuskie wartości narodowe, a jednocześnie zajadające się smakołykami, croissantami , pijącymi doskonałe gatunki win, ale i obyczajowo, seksualnie bardzo frywolne.

A jak jest naprawdę? Jaka jest prawdziwa, rasowa Francuska?
Zdradzi to autorka pozycji, która nosi tytuł "Cała prawda o Francuzkach" , Marie-Morgane Le Moel.

Marie-Morgane Le Moël napisała tę książkę, aby pokazać światu prawdziwy obraz Francuzek. Czyni to w ciekawy, pełen humoru, lekkiej krytyki, sarkazmu sposób. Liczne przykłady kobiet współczesnych, ale i bezpośrednio związanych z historią tego kraju (mowa będzie nawet i Polce, która została pochowana w miejscu kultu Francji-mowa o Marii Curie-Skłodowskiej) tylko unaoczniają jakie są Francuzki.

Charakter, sposób bycia Francuzek kształtował się przez dziesięciolecia . Poważny wpływ na to wpłynęła historia takich kobiet jak i.in.:Joanna d'Arc, Olympe de Gouges, czy Marie Roland — dzięki ich udziałowi kobiety we Francji zyskały pewne prawa.

Naród francuski to dumny, nielubiący krytyki, ceniący wartości wolności k, ale także silnie marginalizował znaczenie kobiet np. do dostęp do brania czynnego udziały w polityce swoich obywatelek.  Prawo do głosowania Francuski otrzymały dopiero w 1944 roku. Marie-Morgane Le Moël dumnie podkreśla, że to francuskie kobiety głośno i dobitnie potrafiły wyrażać swój sprzeciw przeciwko dyskryminacji. Francuski ruch feministyczny ma ogromne zasługi .

Ponadto autorka ukazuje funkcjonowanie takich miejsc jak np. Moulin Rogue, gdzie cały seksualizm Francuzek wychodzi z ukrycia. Burleska wywodząca się ze zmysłowości, wyzwolenia seksualnego Francuzek sprawiają , że seks z udziałem Francuzów doczekał się dociekań, licznych domniemań, rozważań oraz fascynacji.

Francuski to także przedsiębiorcze, kreatywne, pomysłowe kobiety. Francja to przede wszystkim moda i kultura. Takie nazwiska , jak Coco Chanel, Brigitte Bardot  to tylko przykłady kobiet, o których historia nigdy nie zapomni.

Marie-Morgane Le Moel napisała fascynującą książkę. Nie jest ona długa, ale zawarta w niej treść budzi zachwyt. Czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem. Pozycje tę czyta się jednym tchem.
Więc jeśli gustujesz w takim klimacie, to warto tę książkę przeczytać.

Polecam.

Recenzja książki powstała we współpracy z WYDAWNICTWEM KOBIECYM


3 komentarze:

AnnRK pisze...

Bardzo, bardzo bym chciała przeczytać. Francja ciekawi mnie coraz bardziej, a o Moulin Rouge chciałabym wiedzieć jak najwięcej (i mam nadzieję, że kiedyś wybiorę się tam na jakiś spektakl).

Tirindeth pisze...

No właśnie chyba jednak to nie do końca lektura dla mnie. A szkoda, bo dużo osób mimo wszystko chwali.

Uściski,
Tirindeth's

Unknown pisze...

Mnie również książka zachwyciła. Spodziewałam się po niej zupełnie czegoś innego i na szczęście pod tym względem mnie zawiodła.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review