sobota, 2 stycznia 2016

"Chłopcy 4. Największa z przygód "Jakub Ćwiek

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:44

Twórczość Jakuba Ćwieka zaczęłam poznawać, gdy wpadła w moje ręce rewelacyjna powieść, jego autorstwa, "Ciemność płonie".

Wówczas w tak naturalny sposób wtopiłam się w fabułę, że nie mogłam oderwać się od lektury. Po tak wyśmienitej lekturze, którą jeśli jeszcze nie czytaliście, to bardzo wam polecam, obiecałam sobie, że zapoznam się z pozostałymi książkami pisarza.

Jak postanowiłam tak zrobiłam. Sięgnęłam po "Chłopcy 4. Największa z przygód". Ten czarny kocur na okładce przyciągnął mnie ku tej książce. Okładka jedna z lepszych, wśród książek, które miałam okazje czytać w 2015 roku.
Na samym początku zaznaczę, że żałuję, że zaczęłam od tej części. Dlaczego? O tym później. Teraz zacznijmy od zarysu fabuły...

Akcja czwartej części jest ściśle powiązana z częścią trzecią i jest jej kontynuacją.
Chłopcy wiodą zwyczajne, nudne, bez podniet i emocji życie. Cień dokonał swojego dzieła. Spokojnie.
Ale w grze pozostaje jeszcze Dzwoneczek, której udaje się uwolnić od zgubnego wpływu Cienia i postanawia odzyskać Chłopców, a następnie rozprawić się ostatecznie z Cieniem, Piotrusiem Panem....

Wcześniej wspomniałam, że nie do końca dobrze zrobiłam, gdy postawiłam na tę książkę. Powód jest dość prozaiczny. Mój błąd ma dwa podłoża.
Po pierwsze jest to ostatnia (zapowiadana przez Jakuba Ćwieka) część tego cyklu, a nieznajomość poprzednich zmuszała mnie do wzmożonego wysiłku , by odnaleźć się w zawiłości akcji i charakterystyki głównych bohaterów.

Drugim powodem, jest teraz wściekła i nagląca potrzeba przeczytanie trzech pozostałych części i to koniecznie w chronologiczny sposób.
Jakub Ćwiek ponownie mnie jako czytelniczkę zaskoczył, choć już po "Ciemność płonie" wiedziałam, że przy jego książkach nie można się nudzić.

Mrocznie musiało być, ale ilość brutalnych scen oraz wulgarność języka nadało od samego początku, posługując się młodzieżowym slangem-takiego hardcorowego sznytu.
Bardzo mi się ten styl podoba. Ta powieść ma w sobie taki ostry , koci pazur. Duchota atmosfery idealnie mi się scala z wizerunkiem samego twórcy.

Jakub Ćwiek ma nawet osobliwe nazwisko. Jego styl bycia, ubioru świadczy, że lubi brawurę. Chłopcy też lubią.

Przygoda to nie tylko, co do zaoferowania ma ta książka. Czytelnik zostanie zmuszony do zastanowienia się na kwestią znaczenia dorosłego życia. Powstaną pytania natury społecznej. Ile można się bawić? Ile trwa mentalne dorastanie i nabieranie przeświadczenia, że już czas dojrzeć i się ustatkować? Czy można całe życie przeżyć jako "duży chłopiec".

"Chłopcy 4. Największa z przygód" zdecydowanie jest przeznaczona dla pełnoletniego czytelnika. Niech ten "uroczy" kotek na okładce was nie zwiedzie. Jest to mocna, hardcorowa pozycja pełna brutalności i niewybrednego języka.

Ale, w końcu to Ćwiek!

Polecam serdecznie.

8 komentarze:

Angelika Ślusarczyk - Tylko magia słowa pisze...

Słyszałam wiele pozytywnych uwag na temat samego autora jak i jego książek nie mniej jednak nie potrafię się jeszcze do niego przekonać.

Pozdrawiam,
http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

Taki jest świat pisze...

Czyli klimat taki w poprzednich częściach, więc przeczytać muszę ;)

Wiktor pisze...

Ta seria chodzi za mną już od długiego czasu, dlatego mam nadzieję, że w 2016r uda mi się ją w końcu przeczytać :D Coś czuję, że mi się spodoba :)

Szczęśliwego Nowego Roku!
http://mybooktown.blogspot.com/

Natalia_Lena pisze...

Chłopcy w całości czekają na półce; słyszałam wiele pochlebnych słów na ich temat, co zresztą potwierdzasz, więc cieszę się na myśl o lekturze.

Krucze Gniazdo pisze...

Zdążyłam już poluić yą serię dlatego czuję, że nie może mnie ominąć ostatnia część.
Pozdrawiam i zapraszam na nowy post:
http://kruczegniazdo94.blogspot.com

figlarneczytanie.pl pisze...

Może kiedyś...

figlarneczytanie.pl pisze...

Dziękuję i wzajemnie.

figlarneczytanie.pl pisze...

Polecam

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review