niedziela, 24 stycznia 2016

"Ofiara dla burzy" Dolores Redondo

Autor: figlarneczytanie.pl o 16:40


Dolores Redondo to jedna z moich ulubionych hiszpańskich pisarek. Z wielką radością przyjęłam do wiadomości, że wydawnictwo Czarna Owca postanowiło wydać kolejną, najnowszą powieść pisarki,pt:"Ofiara dla burzy"."Ofiara dla burzy" jest już trzecią częścią, która wchodzi w skład z cykl Dolina Baztán.

Główną bohaterką wszystkich trzech części jest pani komisarz Amaia Salazar. Cała akcja dzieje się w Elizondo.
W poprzedniej części Amaia przeżyła wiele traumatycznych chwil, w które bezpośrednio była zamieszana matka policjantki.

W "Ofierze dla burzy" Amai także nie zazna spokoju. Będzie musiała zderzyć się z tajemniczą "śmiercią" matki oraz tajemniczymi zgonami niemowląt.
Amaia, jak również jej ciotka nie wierzy,że matka bohaterki utonęła w rzece po ucieczce z zakładu psychiatrycznego, a skutecznie sfingowała swoją śmierć. Tylko dlaczego?

Osoby powiązane z Rosario umierają w okrutny sposób i Amaia nie ma się czego "uczepić", by udowodnić swoją rację.
Tymczasem Flora, siostra Amai usilnie chcę, by cała rodzina zgodziła się na mszę żałobną w intencji duszy Rosario.

Drugą sprawą, jak już wspomniałam są zgony niemowląt, płci żeńskiej, które mogły paść ofiarą rytuałów religijnych. Oficjalna wersja-nagłą śmierć łóżeczkowa.  Jednak małżeństwa, które straciły dzieci coś ze sobą łączy. Ta nić powiązań  również sięga Rosario, jak i samej Amai i jej siostry bliźniaczki, która także zmarła na skutek śmierci łóżeczkowej...

Amai, komisarz policji jest bohaterką o bardzo złożonej osobowości. Dźwiga ciężar traumatycznego dzieciństwa. Boryka się ze stanami lękowymi, jak i osobliwymi nocnymi koszmarami.
Wraz z bohaterką czytelnik wkracza w świat legend Basków. Poznamy straszliwą prawdę o demonie Inguma, który ponoć atakuje swoje ofiary we śnie,by odebrać im oddech oraz duszę.

"Poczuła, że narasta w niej wściekłość, ten rodzaj wściekłości, który składa do krzyku, do składania przyrzeczeń, o których nie wiadomo, czy będzie mogło ich dotrzymać". 

Autorka,Dolores Redondo wielokrotnie przytacza wierzenia mieszkańców doliny Baztan. Fabuła kręci się woków zbrodni, które swoje podłoże mają umiejscowione w pradawnych praktykach lokalnych wierzeń, baśni oraz legend.

To, co mnie zachwyca w prozie Dolores Redondo to ta cała aura tajemnicy, zabobonów, legend czy baśni ludu Basków. To "magiczne" elementy wplecione w toczącą się fabułę tworzą całokształt powieści.

Co mnie się także podoba, to także kreacja głównej bohaterki. Złożoność jej charakteru to jedno, ale jej cała rodzina jest dziwna , a ich intencje i postępowanie względem innym nie jest do końca jednoznaczne.
Amaia może liczyć na pomoc sędziego Markina, z którym połączy ją także skomplikowana relacja, ale także na pewnego duchownego, który nieraz wskaże jej ścieżkę, którą policjanta powinna podążyć. Aczkolwiek ostrożnie.

"Ofiara dla burzy" to doskonały kryminał z elementami thrillera. Cieszy mnie, że książki Dolores Redondo dołączyły do tak znakomitego zbioru, jakim są kryminały Czarnej Serii.
W "Ofierze dla burzy" nie zabraknie mroku, złowieszczej mgły, demonów z przeszłości, ale i dobrych duchów.

Pytanie brzmi:czy jesteście gotowi odwiedzić dolinę Baztan?

Polecam bardzo serdecznie.

Recenzja powstała we współpracy z WYDAWNICTWEM CZARNA OWCA

1 komentarze:

Angelika Ślusarczyk - Tylko magia słowa pisze...

Oj, wydaje się super! Muszę się za nią rozejrzeć! Koniecznie! ;)


Pozdrawiam ciepło i zapraszam do siebie ;)
http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review