poniedziałek, 4 stycznia 2016

"Łotrzyki" George R.R. Martin, Gardner Dozois

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:54

Jeżeli lubicie od czasu do czasu książki z dreszczykiem, to mam dla Was dziś nie lada gratkę. George R.R.Martin, jeden z najpopularniejszych twórców książek na świecie, uradował polskich fanów kolejną książką, którą firmuje swoim nazwiskiem. „Łotrzyki”, z mroczną okładką i intrygującym opisem kusiło i przyciągało z niemałą siłą. W końcu musiałam jej ulec...

Lektura jest antologią opowiadań. Autorami tych utworówr jest tylu ile ich samych.
 
Są to wyłącznie znani i szanowani twórcy. A są nimi: Joe Abercrombie, Gillian Flynn, Matthew Hughes, Joe R.Lansdale, Michael Swanwick, David W.Ball, Carrie Vaughn, Scott Lynch, Bradley Denton, Cherie Priest, Daniel Abraham, Paul Cornell, Steven Saylor, Garth Nix, Walter Jon Williams, Phyllis Eisenstein, Lisa Tuttle, Nein Gaiman, Connie Willis, Patrick Rothfuss oraz najważniejszy George R.R.Martin.
 
To właśnie historia napisana przez George R.R.Martina jest ostatnim. Jest tą najsmaczniejszą wisienką na torcie.
 
Antologia "Łotrzyki" zawiera dwadzieścia jeden opowiadań, które czyta się jednym tchem. Nie sposób opisywać każdego z nich z osobna, ponieważ zbyt wiele mogłabym zdradzić. Warto jednak podkreślić, że przedstawione teksty różnią się między sobą poziomem, tematyką czy sposobem pisania, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Będzie brutalność, nieco dramatu i terroru czy szczypta komedii. Nie zabraknie jednak czarnego, wisielczego humoru, gorzkiej ironii czy groteski. 

Cała lektura "Łotrzyków"zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Początkowo obawiałam się, że forma w jakiej została napisana, a więc opowiadania, nie przypadnie mi do gustu. Jak się okazało, nic bardziej mylnego. Jeśli jako czytelnik nie przepadasz za taką formą, to polecam ci czytanie choćby jednego opowiadania dziennie. Tym bardziej, że każda historia ma około 50-ściu stron, czyli forma, krótkiej książeczki.
 
Każdy z autorów, który wsparł  inicjatywę powstania tej antologii potrafi  umiejętnie stworzyć mroczny i ponury nastrój oraz rozwinąć wątki fabuły tak, że odejście od książki jest niezwykle trudne.
 
 Wykreowanie bohaterów również zasługuje na szczególną uwagę. Język jest prosty, plastyczny, więc czytanie wydaje się niezwykle szybkie i lekkie. Poza tym świetne stopniowanie napięcia, liczne tajemnice i realistyczne opisy biją po oczach i wywołują silne emocje.

Polecam serdecznie:)

Książkę zakupicie w atrakcyjnej cenie w KSIĘGARNI INTERNETOWEJ TANIA KSIĄŻKA

http://www.taniaksiazka.pl/lotrzyki-george-r-r-martin-gardner-dozois-p-593764.html


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review