piątek, 4 marca 2016

"Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca" Katarzyna Droga

Autor: figlarneczytanie.pl o 15:58


Rzadko sięgam po pisarzy polskich, ale od czasu do czasu, dla odmiany, lubię zabrać się za literaturę pochodzącą z naszej ojczyzny. Właśnie dlatego zaciekawiła mnie Katarzyna Droga i jej  książka „Pokolenia. Wiek deszczu,wiek słońca”. Przede wszystkim zaintrygował mnie opis z okładki i wplecenie w całość czasów burzliwych zmian historycznych, które zachodziły począwszy od narodzin głównej bohaterki, czyli od 1923 roku.
Gdy tylko nadarzyła się okazja, zabrałam się za czytanie...
 Kilka słów o treści... 
 W małym domku nad brzegami cichej czasem, innym zaś razem niespokojnej rzeki, zapomniany przez mieszkańców, stoi Wiluś. Wiluś jest zdobioną szafką z czasów cesarza Wilhelma — stąd nazwa. Odsunięty w kąt, skrywa rodzinne papiery: zdjęcia, notatki, dokumenty. Pamiątki po ludziach, którzy byli, żyli, a teraz już ich nie ma. Jednak Wiluś wiernie przechowuje w swym wnętrzu świadectwo istnienia. Sięga po nie Katarzyna Droga, by spełnić dawne marzenie: opisać historię swojej rodziny i urodę Podlasia…

Wszystko zaczyna się od pamiętnika Janki, dziewczyny zaledwie pięć lat młodszej od odzyskanej, niepodległej Polski. Janka rodzi się i mieszka w niewielkiej wiosce Stokowo nad Narwią. Wiedziona potrzebą zachowania dla przyszłych pokoleń wiedzy o tym, co było, spisuje losy swych bliskich od początku dwudziestego wieku. Cała opowieść o pokoleniach osnuta jest wokół jej osoby, bo życie Janki upływa w najbardziej burzliwym okresie naszych najnowszych dziejów. Czas wojny i to, co po niej, mocno odbił się na losach rodziny, raz na zawsze odmieniając stabilny dotąd świat.

 Moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Drogi i to bardzo udane! Lubię sagi rodzinne, oryginalną fabułę, realizm i wplecenie różnorodnych biograficznych wątków, co akurat miało miejsce w powyższej książce. Autorka zgrabnie przeplata różne kwestie, w tym sprawy polityczne, filozoficzne, dzieje rodzinne samej autorki i psychologiczne tworząc zaskakująco ciekawą opowieść. Pomysł na książkę jest nietuzinkowy a wykonanie moim zadaniem rewelacyjne.

Dużym plusem są tu sylwetki poszczególnych bohaterów, którzy są barwni, malowniczo i niecodziennie przedstawieni oraz mają wiele do zaoferowanie czytelnikowi. Akcja płynie swoim tempem, klimat jest senny, ale poprzerywany bardziej dynamicznymi wydarzeniami. Opisy z pewnością pobudzą Waszą wyobraźnię do działania . Język jest żywy, plastyczny a całość pochłania się z wielką ciekawością.

„Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca” to książka dla miłośników nietuzinkowych pozycji, podczas lektury której będziemy śmiać się i płakać, dziwić i wzruszać. Polecam, zwłaszcza jeżeli macie ochoty na wyjątkową lekturę. Pozdrawiam!!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review