środa, 8 czerwca 2016

Harem Sulejmana Colin Falconer

Autor: figlarneczytanie.pl o 05:15


Kiedy w zapowiedziach zobaczyłam okładkę a potem opis książki „Harem Sulejmana” Colina Falconera, intuicyjnie czułam, że lektura ta mi się spodoba.


 Kiedy  wpadła mi ona w ręce, nie mogłam się powstrzymać i omijając kolejkę innych książek, zabrałam się za czytanie. Muszę przyznać, że był to rzeczywiście świetny wybór, ponieważ powieść bardzo mi się spodobała i spędziłam z nią kilka przyjemnych godzin. Ale wszystko po kolei...

 Bohaterami są postacie autentyczne . Postacią wiodącą jest Sulejman Wspaniały.
Sulejman Wspaniały –sułtan osmański w latach 1520–1566. Był synem Selima I Groźnego i Ayşe Hafsy. W czasach jego panowania Imperium Osmańskie osiągnęło szczyt swojej potęgi .

Sulejman Wspaniały był bardzo samotnym człowiekiem. Jego żywot w momencie narodzin został naznaczony już na zawsze. Jego celem były walki i poszerzanie terutorium imperium w imię obrony w wiary muzułmańskiej.

Matka Sulejmana, kobieta silna i bezkompromisowa stale przypomina synowi jakie są jego powinności wobec osmańskiego ludu.

Inną postacią jest Hurren, która w młodości została uprowadzona przez Tatarów a następnie sprzedana jako niewolnica.
Od tej pory staje się ona potencjalną nałożnią Suejmana.

Hurren początkowo się buntuje nowym zasadom, nowej wierze, jednak z czasem zaczyna rozumieć, że to jej seksualność stanie się jej siłą.
Poprzysięga zemstę oprawcom swojej rodziny i zaczyna snuć intrygi, by stać się najpotężniejszą kobietą imperium osmańskiego....


Książka zaskoczyłam mnie i to bardzo pozytywnie. Na każdym kroku widać, że pisarz oczarowany jest światem imperium.  Książka ma baśniowy, wręcz orientany klimat, co przypadło mi do gustu. Nie sposób oprzeć się temu, co stworzył dla swoich czytelników Colin Falconer. 
 
Historia Suejmana ujmuje, chwyta za serce, wzrusza i przede wszystkim każe przemyśleć wiele kwestii. Co więcej język jest bardzo ładny, można być rzec poetycki, co w połączeniu z intrygującą fabułą jeszcze mocniej oddziałuje na odbiorcę. Dużo tu duchowości, mistyki i tajemnic.

Na podstawie życia Sulejmana Wspaniałego powstał turecki seria. Nosi on tytuł "Wspaniałe stulecie". Jest on warty poznania. Jednakże najpierw zapoznajcie się z książką, bo naprawdę warto.  Pozdrawiam!!1 komentarze:

Małgorzata pisze...

Mam ochotę na tę książkę, chyba to przez "Wspaniałe stulecie" :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review