czwartek, 25 sierpnia 2016

"Tajemnice Amy Snow" Tracy Rees

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:49


Tracy Rees to pisarka pochodząca z Walii. Jest absolwentką Uniwersytetu Cambridge i wiele lat poświęciła na pracę w wydawnictwie.
Pewnego dnia postanowiła spróbować swoich sił w pisaniu książek.


"Tajemnice Amy Snow" jest jej debiutem literackim i od razu książka została doceniona przez gremium konkursu "Search for a Bestseller", popularnego w Wielkiej Brytanii klubu książki.

Akcja powieści dzieje się w XIX-wiecznej Anglii, gdzie znaczenie jednostce nadaje posiadany majątek, pochodzenie oraz konwenanse.

Rodziny wielkich i szlachetnych rodów utrzymują znajomości w ściśle ograniczonych gronach.

Jeśli, ktoś nie należy do tak możnej socjety zostaje zepchnięty na margines, a jego życie sprowadzone jest do podrzędnej roli.

Tak się dzieje właśnie z młodą panną, która zwie się- Anna Snow. Nazwisko dziewczyny wzięło się od okoliczności, w których jako niemowlę pojawiła się w posiadłości bogatego małżeństwa, państwa Vennaway.

Pewnej mrocznej, mroźnej nocy jedyna córka panśtwa Vennaway wychodzi do ogrodu. Tam zupełnie przypadkowo znajduje porzuconą na pewną śmierć malusieńką Amy.
Niemowlę zostaje uznane za dziecko pochodzące z nieprawego łoża i pogardliwie potraktowane.

Córka państwa Vennaway, Aurelia błaga rodziców, by przygarnęli znajdę. Tak się dzieje. Jednakże życie Amy od początku jest tylko źródłem trosk, pogardy i niezrozumiałej wrogości ze strony możnego państwa.
Jedynie Aurelia kocha Amy i traktuje ją nie tylko jak przyjaciółkę, towarzyszkę, ale również jak młodszą siostrę.

Jednakże i ten, jedyny radosny element znika. Aurelia, zaledwie w wieku nieco ponad dwudziestu lat umiera na wadę serca. Teraz Amy zostaje kompletnie sama i na dodatek jest zmuszona opuścić rezydencje, który do tej pory był jej schronieniem przed światem.

Jednakże Aurelia nawet zza zaświatów będzie towarzyszyć przyjaciółce. Za życia przygotowała plan, a Amy ma go zrealizować. Amy wyrusza w podróż w nieznane....

Amy Snow jest młodziutką, naiwną, zakompleksioną dziewczyną. Zawsze pogardzana, z niewiadomym pochodzeniem podczas podróży, przemieszczania się z miejsca na miejsce pozna nowych ludzi i będzie mogła rozwinąć skrzydła.

Pytanie brzmi, co znajdzie bohaterka ku kresu misternego planu Aurelii?

"Tajemnice Amy Snow" jest to książka bardzo sentymentalna . Sama bohaterka, ale także sama Aurelia (poprzez listy do Amy) wracają do bolesnej przeszłości.
Taki zabieg autorki pozwolił mi na szerszy ogląd w położeniu Amy .

Czytając tę powieść wielokrotnie czułam wzruszenie. Żal mi było, że tak młodziutka młoda dama tyle musiała wycierpieć.
Czułam także wielkie zaciekawienie całą tą zagadką przygotowaną przez Aurelię.

Bohaterka na swej drodze spotka wielu ludzi, którzy swą życzliwością wniosą pozytywne wibracje, radosne chwilę, a może i coś więcej.

"Tajemnice Amy Snow" to powieść  głównie o kobietach, które połączyła bezgraniczna przyjaźń, siostrzana miłość oraz przywiązanie. To także lektura o podzielonym na segmenty XIX-wiecznym społeczeństwie Anglii.

Nie jest to natomiast ckliwa, niewartościowa lektura. O nie!
Jest wprost przeciwnie. Jest ona godna uwagi.
Polecam.

Za tę sentymentalną powieść serdecznie dziękuję Pani Dominice z WYDAWNICTWA CZARNA OWCA
0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review