sobota, 8 października 2016

Dziewczyna z Dzielnicy Cudów Aneta Jadowska

Autor: figlarneczytanie.pl o 14:17


Coraz częściej sięgam po pisarzy polskich, ale od czasu do czasu, dla odmiany, lubię zabrać się za literaturę rodem z nad Wisły. 

Właśnie dlatego zaciekawił mnie Aneta Jadowska i jej  książka „Dziewczyna z Dzielnicy Cudów”. Przede wszystkim zaintrygował mnie opis z okładki i wplecenie w całość realizmu magicznego. Gdy tylko nadarzyła się okazja, zabrałam się za czytanie...

Wars i Sawa to bynajmniej dwoje głównych bohaterów "Dziewczyny z Dzielnicy Cudów" 
Są to dwa alternatywne miasta, które graniczą ze sobą bezpośrednio. Oba miasta dzieli jedynie rzeka - Wisła. W jednym z tych miast znajduje się Dzielnica Cudów. 

Miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał. Dziwne, zaskakujące oraz pełne tajemnic. Po ulicach wciąż jeżdżą tylko dorożki, a główne rozrywki to dom uciech i kabaret.

W Dzielnicy Cudów można spotkać Nikitę. Tak naprawdę Nikita to nieprawdziwe imię głównej bohaterki. Ze względu na specyfikę jej codziennego zajęcia jej imię mogłoby br zmięć jakkolwiek i byłoby to zgodne z prawdą.
Ale kim jest właściwie ta młoda kobieta?

 Pracuje ona dla Zakonu Cieni, ale prywatnie przyjmuje także różne zlecenia w tytułowej Dzielnicy Cudów.Na czele Zakonu stoi jej matka, ale ten fakt jest skrywany w głębokiej tajemnicy.
Nikita ma określony stosunek do matka, a ta sama nie traktuje córki zbytnio cieplejszymi uczuciami.
Ta relacja jest mocno skomplikowana.

Zagmatwania  dodaje nowy partner przydzielony Nikicie, Robin.  Bohaterka czuje złość . Ona kocha pracować sama. NIe wie, czy Robin jest jej sprzymierzeńcem a może wrogiem....

Lubię egzotykę, oryginalną fabułę, szczyptę realizmu magicznego i wplecenie różnorodnych wątków, co akurat miało miejsce w powyższej książce. Autorka zgrabnie przeplata różne kwestie, w tym sprawy polityczne, filozoficzne, religijne, nadprzyrodzone i psychologiczne tworząc zaskakująco ciekawą opowieść. Pomysł na książkę jest nietuzinkowy a wykonanie moim zadaniem całkiem dobre. Dużym plusem są tu sylwetki poszczególnych bohaterów, którzy są barwni, malowniczo i niecodziennie przedstawieni oraz mają wiele do zaoferowanie czytelnikowi. Akcja płynie swoim tempem, klimat jest senny, ale poprzerywany bardziej dynamicznymi wstawkami. Opisy z pewnością pobudzą Waszą wyobraźnię do działania a delikatny humor przyprawi o uśmiech na twarzy. Język jest żywy, plastyczny a całość pochłania się z niemałą lekkością.

Dużym plusem są czarno-białe ilustracje, nawiązujące do toczącej się fabuły. Kolor mroczny odzwierciedlający klimat ten książki pobudza zmysły i wyostrza wyobraźnie czytelnika.

„Dziewczyna z Dzielnicy cudów” to książka dla miłośników nietuzinkowych pozycji, podczas lektury której będziemy śmiać się i płakać, dziwić i wzruszać. Polecam, zwłaszcza jeżeli macie ochoty na nieco magii. Pozdrawiam!!

Za książkę dziękuję Panu Oskarowi z Wydawnictwie SQN


1 komentarze:

Aleksandrowe myśli pisze...

Czytałam książkę już jakiś czasu temu :) I jak zwykle jestem zauroczona fabułą, akcją i bohaterami :) Heksalogia (poprzednia seria autorki) jest moją ulubioną serią fantasy :D

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review