piątek, 5 maja 2017

"Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" Claire North

Autor: figlarneczytanie.pl o 02:59


"Doktorze August, najgorsza jest samotność w tłumie. Człowiek może kiwać głową, uśmiechać się, normalnie rozmawiać z innymi, ale udawanie sprawia, że jego dusza coraz bardziej oddala się od ludzi."
Wiele miesięcy przymierzałam się do przeczytania książki: 
"Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta", autorstwa Claire North.


Spotkałam się z wieloma pochlebnymi opiniami na temat tejże lektury i ciekawiło mnie , co jest w niej innego, innowacyjnego w  porównaniu z innymi, a jednocześnie podobnymi pozycjami , których tematyka oscyluje w tematyce podróżowania w czasie.

Ale, wracając do samej fabuły pozycji, którą szczerze chciałabym wam polecić.

Harry August jest bękartem  (wiem, ohydne słowo). Jednakże w momencie historycznym, czyli początek XIX wieku, tak mawiano na dzieci niejasnego pochodzenia.
A Harry takim dzieckiem jest. Rodzi się pewnej styczniowej nocy, na dworcu kolejowym, a jego młodziutka matka umiera w powodu krwotoku. 
Niemowlę zostaje przekazane przez nieznajomą kobietę do domu swego "ojca".
Mimo, że panicz, pochodzący z bogatego rodu spłodził Harry/ego nie przyzna się do niego do końca swych ziemskich dni.

Czas to nie mądrość; mądrość to nie intelekt"


Harry zostaje oddany pod opiekę  bezdzietnego ogrodnika i jego żony. To tu rozpocznie się bardzo długa, ziemska historia bohatera, który niejednokrotnie umrze i wróci do momentu, gdy zaistniało jego jestestwo. 

W czasie każdego życia Harry mierzy się ze sobą, przyjaciółmi, miłością, ale i pewnym nieprzyjacielem, który poprzez lata życia próbuje zmienić przyszłość i unicestwić Bractwo Kronosa, do którego należy Harry...

Kocham tę powieść. Jest ona tak nierealistyczna, tak spójna, a jednocześnie skomplikowana, że moje zainteresowanie rosło proporcjonalnie do każdej kolejnej przeczytanej strony.

Claire North skupiła się na głębokiej psychoanalizie istoty ludzkiej.Nie tylko na przykładzie głównego bohatera, ale również na postaciach pokrewnych.
Harry August przez swoją opowieść snuje podróż od jednego życia, do innego ciut niechronologicznie , zagmatwanie, ale jakże ciekawie.

Autorka dopracowała powieść w każdym, najmniejszym szczególe. Czytelnik zderza się z faktami historycznymi, które zna doskonale z lekcji historii, ale również otrzymuje domieszkę spekulacji, domniemań, co by było gdyby...

Temat nieśmiertelności nie jest wcale tak nowym , jak by mogło się wydawać. Wyzwaniem dla pisarzy jest tak wykreować świat bohatera , by on sam współgrał i wkomponował się w nim w sposób zwarty.
Temat nieśmiertelności daje autorowi szerokie pole do kreowania psychiki postaci. Claire North stworzyła coś niesamowitego.

Może tak pozytywnie odbierał tę powieść przez ilość tych żywotów Harry'ego. Dlatego, że on sam nie jest płaskim, bezbarwnym mężczyzną. Co dziwne, to on sam wiedzie prym . Inne postacie są jedynie epizodem , tłem . I to mnie się bardzo podoba.
Jestem pewna , że i wam ta książka się spodoba.

Wystarczy jedynie po nią sięgnąć!

tytuł oryginału
The First Fifteen Lives of Harry August
data wydania
ISBN
9788379437924
liczba stron
464
kategoria
Literatura piękna4 komentarze:

Tirindeth pisze...

Aż tak cudowna? Kurde... Kiedyś miałam okazję po nią sięgnąć , ale zrezygnowałam Teraz zaczynam żałować!

figlarneczytanie.pl pisze...

I słusznie 😀 Pozdrawiam.

Taki jest świat pisze...

Piękna recenzja :)

Czytanka na Dobranoc pisze...

Była to jedna z lepszych książek jakie przeczytałam w zeszłym roku. Polecam każdemu- nie tylko fanom gatunku. Piękny blog, piękne recenzje. Obserwuje i zapraszam do mnie
Pozdrawiam

Czytankanadobranoc.blogspot.ie

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review