środa, 13 września 2017

Dunkierka Joshua Levine

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:16


Dunkierka (fr. Dunkerque nidrl. Duinkerke) – francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, usytuowane niedaleko granicy z Belgią; równocześnie Dunkierka jest najbardziej wysuniętym na północ miastem Francji To tu podczas II wojny światowej miejsce ewakuacji brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego i wojsk francuskich między 26 maja i 3 czerwca 1940 roku, znanej pod kryptonimem „Dynamo”. Do ewakuacji wykorzystano wszystkie dostępne w porcie rodzaje statków i łodzi, pozostawiając na francuskim brzegu ogromne ilości sprzętu wojskowego (2 tys. dział, 500 tys. ton wyposażenia) oraz około 40 tysięcy francuskich żołnierzy. Ewakuowano 338 226 brytyjskich i francuskich żołnierzy. Brytyjska i francuska flota straciły około 300 statków różnego typu. Ewakuacja była możliwa dzięki temu, że niemieckie wojska lądowe otrzymały rozkaz zatrzymania natarcia. Dunkierka została wyzwolona spod okupacji niemieckiej dopiero w maju 1945 roku przez wojska francuskie i 1 Czechosłowacką Brygadę Pancerną.
4 marca 1947 roku Wielka Brytania i Francja podpisały tutaj traktat z Dunkierki.
Na podstawie tych autentycznych wydarzeń powstała nie tylko książka, ale i ekranizacja filmowa, w reżserii - Christophera Nolana.
Literatura wojenna bądź w dużej mierze opisująca wydarzenia związane z tym traumatycznym okresem w dziejach ludzkości, mocno mną wstrząsa. Zbyt bowiem mocno wczuwam się w piekło, jakie człowiek człowiekowi zgotował na Ziemi. Przeżywam, rozpaczam, rozdrapuje niewidoczne gołym okiem rany, które potem długi czas muszę goić w moim sercu i pamięci. 
Wojna... Straszna, trudna, okraszona bólem i cierpieniem niewinnych, w której dochodzi do głosu mroczna i zła strona ludzkiej natury. Jednak nawet w tym ciężkim okresie pojawiają się jasne, otoczone dobrocią osoby, które poświęcają wszystko, w imię dobra innego człowieka. I w tej książce widać to doskonale. Język powieści nie zachwyca, ale z uwagi na poruszane zagadnienia i fabułę, schodzi on na drugi plan i zupełnie nie rzutuje na całokształt i odbiór książki.

„Dunkierka” to wstrząsająca, prawdziwa do bólu powieść o istocie człowieczeństwa, przyjaźni, odwadze, miłości w ciężkich czasach, walce o przetrwanie i niebezpiecznych wyborach, które mogą okazać się tragiczne w skutkach. To także hołd osobom, które wbrew wszystkiemu pomagały innym, narażając się i ryzykując własne życie. Na podstawie tej książki Agnieszka Holland nakręciła film „W ciemności”. Polecam serdecznie wszystkim. Bez wyjątku!!

Książke przeczytałam dzieki0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review