poniedziałek, 30 kwietnia 2018

"U stóp bogini" Chitra Banerjee Divakaruni

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:04


pisarka, poetka, matka, żona. Jest zwolenniczką równości kobiet i ochrony praw człowieka. Urodzona w Kalkucie (Indie), obecnie mieszka w Teksasie, gdzie wykłada twórcze pisanie na Uniwersytecie w Houston. Założycielka fundacji Maitri, która ma za zadanie pomagać kobietom Azji Południowej w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie. Poprzez swoją pracę i twórczość Divakaruni stanowi istotne źródło terapeutycznej pomocy pokrzywdzonym kobietom. Jest autorką powieści, zbiorów opowiadań, tomików poezji oraz powieści dla młodych czytelników. Jej teksty publikowały takie pisma, jak „The New Yorker”, „The Atlantic Monthly” oraz „The New York Times”.
 
Miałam przyjemność czytać wcześniejszej powieści pisarki. Tamta książka nosiła tytuł-"Mistrzyni przypraw".
Wówczas chłonęłam książkę całą sobą. Była zauroczona. I choć, czytałam ją wiele lat temu, to nadal jej fabuła jest żywa w mej pamięci.
 
A jak było tym razem?
"U stóp bogini" opowiada losy trzech kobiet z  klanu Hindusek, które czerpią największą siłę z potęgi rodziny. Rodziny, która jest paradoksalnie zjednoczona i jednocześnie skłócona 
Trzy kobiety: babka, matka i córka.

 Ta pierwsza to Sabitri. Córka niezamożnego piekarza, mieszkającą w indyjskiej wsi, która skrycie pragnie kształcić się na uczelni wyższej. Ciężka sytuacja materialna sprawia, że jej dalsza edukacja jest niemożliwa do zrealizowania. Kolbata – wpływowa i bogata kobieta – bierze Sabitri w opiekę i sponsoruje jej drogę ku osiągnięciu marzeń. Wkrótce Sabitri zakocha się w synu swej protektorki....

 Drugą bohaterką jest Bela-córka Sabitri. Zrządzeniem losu udaje się ze swoim ukochanym do Ameryki. Ziemia obiecana okazuje się zupełnie inna od jej wyobrażeń. Swoim zachowaniem Bela nieświadomie odciska piętno na własnej córce, która wbrew matce podąża własną drogą.
 
Trzecią bohaterką jest Tara-córka Beli. Doświadczenia z lat dzieciństwa powodują, że nie może znaleźć swojego miejsca na ziemi. Próbuje, doświadcza i poszukuje, ale czy jej się to uda?
 
"U stóp bogini" podobnie jak "Mistrzynie przypraw" przeczytałam jednym tchem. Egzotyczny klimat, wyszukanie słownictwo, zawiłość ścieżek życiowych głównych bohaterek, to największe walory tej książki.
 
Autorka przenosi czytelnika do Indii, gdzie więzi rodzinne, tradycja, istotność kast jest najistotniejszym elementem, w życiu każdego Hindusa.  
"U stóp bogini" jest lekturą , która aż kipi od emocji, uczuć, wrażliwości.
Jest to pozycja warta szczególnej uwagi. Polecam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review